Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Vláda vyčlenila peniaze pre Vrátnu


Začiatok stránky:

Vláda vyčlenila peniaze pre Vrátnu

Vláda na dnešnom mimoriadnom rokovaní vyčlenila 3,06 milióna eur zo svojej rezervy na odstraňovanie následkov prudkého prívalového dažďa, ktorý začiatkom minulého týždňa zasiahol Terchovú a Vrátnu dolinu. Z poskytnutej sumy, ktorú má rezort financií uvoľniť do 31. júla, pôjde 1,8 milióna eur Žilinskému samosprávnemu kraju a 1,26 milióna obci Terchová.

„Tieto finančné prostriedky pomôžu na prvé zabezpečovacie a záchranárske práce počas trvania 2. povodňového stupňa, ktorý je stále vyhlásený,“ informoval po rokovaní vlády predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Do Vrátnej doliny sa zosunula zemina asi z 50 hektárov. Na základe leteckej obhliadky je podľa žilinského župana podozrenie, že sú tam ďalšie potenciálne zosuvy, preto je tam aj vyhlásený mimoriadny stav. V teréne sú od pondelka opäť geológovia, ktorí po zmonitorovaní situácie koncom pracovného týždňa povedia, do akej miery v oblasti hrozia ďalšie zosuvy. „Ak by hrozil zosuv, aké urýchlené opatrenia je potrebné prijať,“ dodal štátny tajomník MŽP Vojtech Ferencz. Jednotlivé štátne zložky si s rezortom vnútra a samosprávnym krajom každú hodinu vymieňajú aktuálne informácie.

Celkový objem peňazí, vynaložených na záchranné a zabezpečovacie práce, bude predmetom samostatného materiálu, ktorý prerokuje vláda po vyhodnotení živelnej pohromy a komplexnej kvantifikácii vynaložených prostriedkov. Obnova zničenej Vrátnej doliny bude stáť podľa odhadov vyše desať miliónov eur. Zabezpečovacie a záchranárske práce, ktoré urobí Žilinsky samosprávny kraj, by podľa Juraja Blanára mali vyjsť na šesť miliónov eur, obec Terchová by mohli vyjsť na 2,26 milióna eur. Slovenský vodohospodársky podnik odhaduje svoje náklady na dva milióny eur. V doline treba postaviť novú cestu, zabezpečiť ju proti zosuvom a premiestniť množstvo naplavenej hliny s kamením. Pri stanici kabínkovej lanovky je odhadom 80 až 100-tisíc metrov kubických naplavenej zeminy. Koryto potoka Varínka treba dať do pôvodného stavu bez použitia betonáží, keďže ide o územie národného parku s tretím až piatym stupňom ochrany. Vedenie rezortu financií nevylučuje, že v budúcnosti vláda ešte schváli ďalšie prostriedky na likvidáciu škôd.

SITA, Odbor komunikácie MŽP SR

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.