Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Obnova potoka vo Vrátnej bude trvať tri mesiace a stáť viac ako dva milióny eur

24.07.2014

Odstraňovane následkov po pondelkovej silnej búrke a ničivej prívalovej vlne vo Vrátnej doline pri Žiline bude trvať tri až štyri mesiace a stáť najmenej dva milióny eur. Na dnešnom brífingu v Terchovej to povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz. Pracovníci zo Slovenského vodohospodárskeho podniku budú musieť dať koryto potoka Varínka do pôvodného stavu, bez použitia betonáží, keďže ide o územie národného parku s tretím až piatym stupňom ochrany. Prvé stroje majú vodohospodári už v Terchovej, no čakajú, kým hasiči a vojaci sprejazdnia dolinu aj pre ťažkú techniku.

Pred nami stojí neľahká úloha. Musíme vyčistiť koryto rieky Varínka, ktorá preteká aj obcou, v dĺžke asi päť kilometrov. Toto bude gro prác. Je to potrebné vyčistiť od kameniva a bahna, ktoré sa naplavilo. Samozrejme, budeme rešpektovať lokálne pravidlá, hlavne ide o národný park. Takže tento potok dáme do pôvodného stavu,“ povedal štátny tajomník MŽP SR Vojtech Ferencz. Podľa generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Supeka prvoradá bude stabilizácia brehov a upratanie koryta do pôvodného tvaru, aby bol potok pod kontrolou a zvládol prípadné ďalšie nápory vody pri daždi. Podľa štátneho tajomníka MŽP geológovia analyzujú prvotné dáta zozbierané priamo v teréne, aby vylúčili ďalšie riziká zosuvu. "Analýza prebehne do dvoch dní a už počas víkendu sa budú presúvať praktickí geológovia aj s technikou, aby potvrdili alebo vylúčili riziká ďalšieho zosuvu. Respektíve sa pokúsia navrhnúť nejaké stabilizačné opatrenia do budúcnosti," uzatvoril Vojtech Ferencz.

Už koncom budúceho roka by mal pred podobnými prírodnými katastrofami Slovensko vystríhať zmodernizovaný Povodňový varovný a predpovedný systém (POVAPSYS). Podľa štátneho tajomníka envirorezortu Vojtecha Ferencza ide o hardvérovo-softvérový systém za 27 miliónov eur. Extrémy počasia bude tento systém predpovedať na základe dát zo štyroch radarov a stoviek meteorologických a hydrologických automatických staníc, ktoré budú rozmiestnené po celom Slovensku. Jednotlivé obce či regióny by mal varovať prostredníctvom textovej správy SMS najmenej 24 hodín pred prípadnou hrozbou prívalových dažďov alebo povodní. V prípade podobnej prietrže mračien, aká sa v pondelok 21. júla prehnala Vrátnou dolinou, aj dva-tri dni vopred.

Prívalový dážď a rozbúrený potok Varínka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj okolo päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni. Záchranárom sa ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chleb evakuovať 122 ľudí.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA

Foto: TASR, SITA