Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Kvalita vody v Dunaji sa podľa ministra Petra Žigu neustále zvyšuje

23.06.2014

Dunaj je pre Slovensko dôležitý nielen z energetického a dopravného hľadiska, ale vytvára pod Žitným ostrovom aj najväčšiu zásobáreň pitnej vody pre našu krajinu. Pri príležitosti Dňa Dunaja to zdôraznil minister životného prostredia Peter Žiga.

Zhruba 80 miliónov obyvateľov desiatich krajín, cez ktoré Dunaj preteká, si už po desiaty raz pripomína význam európskeho veľtoku. Medzinárodný deň Dunaja oficiálne pripadá na 29. júna. Pred 20 rokmi v Sofii podpísali Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja. Peter Žiga zhodnotil, že odvtedy nastal veľký posun. „Bolo použitých veľa finančných prostriedkov na to, aby sa zmenila kvalita vody v Dunaji a posledné roky a analýzy ukazujú, že kvalita vody sa zvyšuje, čo nás teší,“ povedal minister. Podľa neho to nedávno konštatovali aj odborníci Európskej únie. Vlani preverovala kvalitu vody v Dunaji riečna výskumná expedícia zložená z expertov ôsmich európskych krajín. Oficiálne výsledky ich práce by mali byť známe na jeseň tohto roku. Aj napriek zlepšeniu situácie faktom ostáva, že Dunaj priteká na Slovensko čistejší, ako naše územie opúšťa. „Kvalita vody v Dunaji sa pohybuje medzi dobrou a priemernou,“ zhodnotila vlani členka expedície Jarmila Makoviská z Výskumného ústavu vodného hospodárstva slovenskú časť rieky. Na päťstupňovej škále posledný slovenský úsek z Medveďova po maďarské hranice oznámkovala trojkou. Najkvalitnejšia voda je od hraníc s Rakúskom po Most SNP v Bratislave. Čistota vody v slovenskej časti Dunaja by sa však mala čoskoro opäť zlepšiť. Postará sa o to aktuálna rekonštrukcia dvoch najväčších slovenských čistiarní odpadových vôd v bratislavskej Vrakuni a Petržalke za takmer 29 miliónov eur z eurofondov. Jej ukončenie je naplánované na marec 2015.
Vlaňajšie oslavy Dňa Dunaja poznačila povodeň na tomto veľtoku, ktorú Bratislava zvládla vďaka novovybudovanému systému protipovodňovej ochrany. Oslavy vtedy pre mimoriadnu situáciu ministerstvo presunulo z bratislavského brehu Dunaja do átria budovy, kde sídli. Tohtoročný Deň Dunaja bol pod hradom Devín. Pre návštevníkov bol pripravený bohatý program. Jeho súčasťou boli, napríklad, bezplatné vyhliadkové plavby výletnou loďou Kriváň.
Hlavným organizátorom Dňa Dunaja bol popri ministerstve štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Ten okrem iného prevádzkuje predposlednú z 21 priehrad, ktoré sú na Dunaji postavené, Vodné dielo Gabčíkovo. „Je pravda, že Dunaj cez Slovensko preteká pomerne krátkym úsekom, ale o to intenzívnejšie sme ho dokázali využiť,“ pripomenul návštevníkom generálny riaditeľ podniku Ladislav Lazár. Podľa jeho slov každá desiata žiarovka na Slovensku dnes svieti vďaka Gabčíkovu. „Vodné dielo pomáha aj v tom, že sa výrazne zlepšila medzinárodná plavba cez naše územie,“ doplnil pre TASR.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR