Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Hrádza v Starej Ľubovni pomohla, práce budú pokračovať

17.05.2014

Minister životného prostredia Peter Žiga na návšteve Starej Ľubovne zhodnotil, že ľavobrežná hrádza na rieke Poprad, ktorú skolaudovali vlani v novembri a stála milión eur, ukázala na Mýtnej ulici svoje opodstatnenie. Pred štyrmi rokmi tam zaplavilo 84 domov a štyri firmy, dnes sa voda k obydliam nedostala.

„Protipovodňové opatrenia, ktoré sme urobili minulý rok tak zabrali a opäť sa potvrdilo, že peniaze, ktoré sú vynaložené pred povodňou sú niekoľkokrát lacnejšie ako peniaze, ktoré by sme museli vynaložiť po povodni,“ konštatoval Peter Žiga. V týchto dňoch sa podľa ministra mala začať druhá etapa prác na rieke Poprad, avšak počasie práce pribrzdilo. Stavať sa bude počas celého roka, ide o opatrenia na pravom brehu rieky a stáť by mali okolo dvoch miliónov eur. Následne sa pristúpi aj k prácam na rieke Ľubovnianka.
Minister potvrdil, že za prioritu v ďalšom období považuje aj opatrenia v meste Kežmarok, ktoré bolo aj v týchto dňoch znova zaplavené. Dodal však, že v tomto prípade je to komplikovanejšie, pretože sa tam nedajú robiť protipovodňové opatrenia priamo v meste, ale pred ním, v Levočských vrchoch.
V Starej Ľubovni, Kežmarku a ďalších mestách i obciach na severovýchode sú v teréne už od štvrtka 15.5. aj pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorí spevňujú hrádze, odstraňujú následky povodne a pomáhajú aj sprejazdniť podmyté cesty. Informoval o tom riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek. Zhodnotil, že v Starej Ľubovni škody nie sú až také veľké ako pred štyrmi rokmi. V okolitých obciach je podľa neho situácia horšia, avšak aj tam pracujú na opatreniach, aby ľudí každoročne nestresovala veľká voda. Podnik už začal rokovania s Vojenskými lesmi Pliešovce, kde chcú rozbehnúť komplexné protipovodňové opatrenia.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR