Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Zamestnanci rezortu životného prostredia sa pripojili k iniciatíve „Vyčistime si Európu“

17.05.2014

Desiatky zamestnancov rezortu životného prostredia sa na základe výzvy ministra Petra Žigu pripojili k iniciatíve eurokomisára Janeza Potočnika "Vyčistime si Európu". Jej základnou myšlienkou je zmobilizovať čo najviac dobrovoľníkov s cieľom odstrániť odpad vo svojom okolí, odbremeniť voľnú prírodu od odpadkov a čiernych skládok. V sobotu predpoludním odstraňovali na brehu prívodného kanála Dunaja medzi Čunovom a Gabčíkovom rôzny odpad, najmä však PET fľaše, ktoré vyplavujú aj vlny kanála.

„Som rád, že sa s kolegami môžem stretnúť aj mimo úradu - v prírode a pomôcť jej zbaviť sa nečistôt a odpadkov. Mám tu takmer 60 kolegov a na celom Slovensku je niekoľko ďalších dobrovoľníkov. Sú napríklad v Banskej Štiavnici či v Košiciach," povedal minister Peter Žiga. Zamestnanci ministerstva životného prostredia a jeho rezortných organizácií – štátnych podnikov Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik - boli rozmiestnení po trase prívodného kanála Vodného diela Gabčíkovo a postupne zaplnili odpadom desiatky vriec.

Minister Peter Žiga zdôraznil, že ochrana životného prostredia ovplyvňuje predovšetkým správanie sa človeka. „Keď každý z nás prispeje len malým krokom k tomu, ako vyrobiť menej odpadu, ako odpad recyklovať, Slovensko bude oveľa krajšie," podčiarkol a pripomenul, že sa pripravuje nový zákon o odpadoch, v ktorom treba nabádať ľudí, aby sa snažili odpad separovať a recyklovať. „Vyzývam všetkých občanov, aby separovali odpad a tak aj znižovali svoje náklady za jeho odvoz, pretože za zber triedeného odpadu sa neplatí," povedal minister. Vyjadril presvedčenie, že sankcie treba použiť len v prípadoch, v ktorých sa jednoznačne preukáže porušenie zákona.

TASR, Odbor komunikácie MŽP SR