Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Prichádza 1. apríl - Medzinárodný deň vtáctva


Začiatok stránky:

Prichádza 1. apríl - Medzinárodný deň vtáctva

Bociany, lastovičky, trasochvosty a ďalšie sťahovavé vtáky prilietajú na Slovensko zo svojich afrických zimovísk. Práve v apríli príde na Slovensko najviac sťahovavých vtákov. Ornitológovia odhadujú toto číslo na niekoľko miliónov a prírodovedci túto migráciu považujú za jeden z najpozoruhodnejších fenoménov živej prírody. Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku začala v týchto dňoch s ďalšími živými prenosmi operencov. Už teraz môžu návštevníci na webovej stránke www.spravatanap.sk sledovať živé prenosy z dvoch hniezd bociana bieleho, kde sa nachádzajú bocianie páry.

Koncom marca sa pod Západné Tatry do obce Pribylina a tiež do Partizánskej Ľupče na svoje hniezdo prinavrátili bociany, čo je o dva týždne skôr ako minulý rok. Z toho dôvodu tatranskí ochranári demontovali jednu kameru od vtáčieho kŕmidla a presunuli ju na nové miesto do Pribyliny, kde už návštevníci online prenosu môžu vidieť prvé zábery. Pred objektívom je aj hniezdo bocianov v Partizánskej Ľupči s pozadím Chočských vrchov.

Bocianie hniezda a ich rodinky chcú ochranári kamerami monitorovať pravdepodobne do poslednej dekády augusta, keď sa mladé bociany budú s rodičmi pripravovať na odlet do svojich zimovísk v Afrike. Odtiaľ by sa mal čoskoro vrátiť do svojho hniezda na Liptove aj orol Arnold. Ten sa momentálne nachádza v Južnom Sudáne a postupne sa približuje k Európe a na Slovensko.

Okrem bociana bieleho a orla krikľavého plánujú ochranári monitorovať aj hniezda ďalších operencov – bociana čierneho, sovy alebo rybárika. Všetko však bude závisieť od konkrétnych podmienok pri obsadenom hniezde, keďže pri živých prenosoch sú ochranári limitovaní technickými možnosťami.

O zavedenie dňa vtáctva sa zaslúžil prírodovedec Oto Herman, rodák z Brezna, ktorý zasvätil tento deň vtákom. Po prvýkrát bol 1. apríl ustanovený v roku 1900 ako akcia pre školy vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. K známym poslom jari prilietajúcim na Slovensko v tomto období patriaškorce, drozdy, bociany, trasochvosty, škovránky, žltochvosty, ale aj lastovičky, ktoré sú známe svojou vernosťou k hniezdu a veľmi dobrými orientačnými schopnosťami. Sťahovavými vtákmi sú aj orol krikľavý, sokol kopcovitý, včelár lesný, prepelica poľná, slávik, kukučka, alebo dážďovník. Väčšina vtákov prilietava na Slovensko z Afriky, menej z Ázie. Mnohé druhy vtákov počas návratu do svojich hniezd prekonajú každú jar tisícky kilometrov.

Odbor komunikácie MŽP SR

 

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.