Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Veľkej Lehôtke a Hradcu naďalej hrozia zosuvy. Minister Peter Žiga prisľúbil pomoc


Začiatok stránky:

Veľkej Lehôtke a Hradcu naďalej hrozia zosuvy. Minister Peter Žiga prisľúbil pomoc

Minister životného prostredia Peter Žiga navštívil na žiadosť obyvateľov lokality vo Veľkej Lehôtke a Hradci, ktoré ohrozuje zosuv pôdy. Rezort životného prostredia havarijnú situáciu prímestských častí Prievidze rieši a pripravuje prvé opatrenia. Ministerstvo v súčasnosti vyhodnocuje verejné obstarávanie. Približne do dvoch až troch týždňov budú môcť úspešné firmy začať práce na odvodnení svahu. Opatrenia na stabilizáciu situácie si vyžiadajú približne 35 tisíc eur.

Šéf envirorezortu potvrdil, že ohrozené sú obydlia a v konečnom dôsledku možno aj životy obyvateľov. „Budeme musieť pomôcť týmto ľuďom, pretože ani tieto mestské časti, ani mesto Prievidza to riešiť zo svojho rozpočtu nevedia. Takže bude musieť zasiahnuť štát," povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Projekt sanácie, ktorý dalo vypracovať mesto Prievidza, špecifikuje práce potrebné na zabezpečenie stability územia na približne milión eur. „Je to veľa peňazí, určite budem musieť rokovať s ministrom financií,“ doplnil minister Peter Žiga. Minister sa stretol aj s obyvateľmi oboch postihnutých lokalít, kde im vysvetlil možnosti rezortu a ďalší postup.

Ak sa nájdu finančné prostriedky, veľké sanačné práce by sa podľa ministra, mohli začať následne po ďalšom verejnom obstarávaní v priebehu troch až štyroch mesiacov. Tento proces bude pre charakter prostriedkov a zákonné možnosti vykonávať štát a nie mesto Prievidza.

Mimoriadna situácia pre aktívne svahové zosuvy platí od začiatku júna 2013 v štyroch lokalitách - na Pavlovskej ulici a na ulici Na stanište v Hradci, na Podhorskej a na Remeselníckej ulici vo Veľkej Lehôtke. Obyvatelia majú na svojich domoch popraskané múry, posunuté a zdvihnuté chodníky, múriky, ploty a terasy. Celkovo sa zosuvy svahov bezprostredne dotýkajú ôsmich obývaných domov v Hradci a 13 vo Veľkej Lehôtke, zosuv zasiahol aj neobývané budovy. Na Slovensku zosuvy pôdy priamo ohrozujú nehnuteľnosti a ľudí vo viac ako 100 lokalitách, náklady na sanačné práce by presiahli 16 miliónov eur.

Stabilitu územia Slovenska zhoršili extrémne zrážky a povodne od roku 2010. V tomto období bolo zaregistrovaných viac ako 550 nových alebo reaktivovaných deformácií svahov. V súčasnosti ohrozujú takmer 100 km diaľnic a ciest prvej triedy, 600 km ciest druhej a tretej triedy a desiatky kilometrov inžinierskych sietí.

 

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.