Blind friendly Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Slovensko bez igelitových tašiek

Životné prostredie je dedičstvom a bohatstvom, ktoré chceme zanechať v čo najlepšom stave budúcim generáciám. Je majetkom každého z nás a mali by sme sa oň spoločne starať, každý na svojom mieste a podľa svojich možností. To, čo môžeme ale všetci urobiť je, každý deň jeden malý krok k jeho ochrane. Každý z nás sa môže rozhodnúť, ako prispeje k čistejšiemu vzduchu, krajšej krajine a k zodpovednému vzťahu k životnému prostrediu.

Našu planétu pravdepodobne už nevyčistíme, ale môžeme sa pričiniť o to, aby sme ju neničili viac. Síce nezachránime celý svet, ale môžeme prispieť k tomu, aby príroda netrpela viac a to aj jednoduchými, malými každodennými krokmi.

Na území Európskej únie sa ročne spotrebuje sto miliárd igelitových tašiek, pričom osem miliárd z nich skončí ako odpad v európskych moriach, lesoch a v prírode. Podľa štatistík Európskej komisie žalúdky 94 percent všetkých vtákov v Severnom mori obsahujú umelú hmotu. V Dánsku jedna osoba spotrebuje za rok priemerne štyri kusy igelitových tašiek, čo je najmenej v celej Únii. Naopak, ku krajinám s ich najvyššou spotrebou - až 466 kusov ročne na osobu – patrí, žiaľ, aj Slovensko.

Na zmenu nestačia iba zákony a predpisy. Môžeme však zmeniť náš postoj k používaniu igelitových tašiek. Obchodné reťazce tak, že ich prestanú ponúkať svojim zákazníkom a občania tak, že ich budú odmietať, keď ich ponúkajú. Vráťme sa k tradícii našich mám a používajme tašky, ktoré sú ekologické a zároveň elegantné a estetické.

Rozhodol som sa osloviť všetky obchodné reťazce a obchody s iniciatívou „Slovensko bez igelitových tašiek“. Verím, že k spoločnému kroku obchodov a spotrebiteľov sa prihlásia tak veľké obchodné reťazce, ako aj samostatné prevádzky. Verím ďalej, že urobia ústretové kroky smerom k spotrebiteľom, ktorí odmietnu igelitové tašky. Som presvedčený, že ich bude každým dňom viac.