Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Výstava: ŽIVLY

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici a občianske združenie Iniciatíva za živé mesto 5.9.2013 otvára výstavu Krotenie živlov alebo energie v službách človeka. Výstava sa koná pri príležitosti 300. výročia narodenia Jozefa Karola Hella.

Vďaka Hellovi baníctvo v 18.storočí zvládlo vodu, živel, ktorý im zatápal bane a bránil ťažiť drahé kovy. Unikátne čerpacie zariadenia a výstavba vodných nádrží pre pohon banských zariadení, sa stali základom prosperity banského podnikania pre ďalšie dve storočia.
Vodu, oheň, vzduch a zem si človek podmaňuje a využíva energiu, ktorú z nich získava. Od vodného kolesa, cez čerpacie stroje, bezpečnostnú lampu v baníctve, svetlo žiarovky či pohon stlačeným vzduchom, všade využívame skrotenú energiu živlov. Témy sú prezentované v štyroch miestnostiach s témou konkrétneho živlu spolu s exponátmi Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici a Slovenského technického múzea v Košiciach. Výstava je určená pre širokú verejnosť, ale realizovaná predovšetkým pre rôzne vekové kategórie školákov. Pre deti sú pripravené interaktívne prehliadky, tematicky prispôsobené veku a témam, s ktorými sa deti v škole stretávajú.
Výstava potrvá do augusta 2014.
Výstava vznikla vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.