Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

História a súčasnosť Envirofilmu

Históriu i súčasnosť medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm, ktorého hlavným dejiskom je už 20 rokov Banská Bystrica, približuje posterová výstava v priestoroch Ministerstva životného prostredia SR.

Dvadsať rokov existencie si tento rok pripomína Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM, ktorý sa uskutoční v termíne 19. – 24. máj v Banskej Bystrici. Festival mal svoju premiéru v roku 1995 v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Prvého ročníka festivalu sa zúčastnili filmári z 18 krajín sveta, súťažilo 73 filmov a prvým víťazom Envirofilmu sa stala snímka Bocian biely (WhiteStork, Španielsko).
Dvadsaťročnú festivalovú štatistiku tvorí 71 krajín sveta a 2 386 nominovaných filmov. Najviac prihlásených diel zaevidovali organizátori festivalu v roku 2013, (19. ročník – 189 filmov).Tri hlavné ceny – Grand Prix putovali do Indie, po dve do Dánska, Talianska, Švajčiarska a na Slovensko. Víťazstvá si pripísali filmári zo Španielska, Švédska, Holandska, Poľska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Veľkej Británie a Austrálie.
Do jubilejného 20. ročníka festivalu ENVIROFILM prihlásili tvorcovia z 37 krajín sveta 154 filmov. Medzinárodná porota, ktorá zasadala 10. – 13. apríla v Banskej Bystrici, hodnotila 59 filmov navrhnutých výberovou komisiou. Všetky snímky sa budú premietať počas festivalového týždňa, (19. – 24. máj 2014), ktorý bude bohatý aj na rôzne sprievodné podujatia a stretnutia s výnimočnými osobnosťami.
Festivalové turné bude následne prebiehať aj v ďalších mestách Slovenska, priebežne do konca roka 2014.

Vyhlasovateľom Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica a Envirofilm, n.o. Festival Envirofilm, ako jediný na Slovensku, je členom medzinárodnej asociácie festivalov o ochrane životného prostredia ECOmove International.
Výstava mapujúca 20 rokov Envirofilmu potrvá do 9. mája 2014.

www.envirofilm.sk