Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister László Sólymos sa stal krstným otcom malej antilopy

Dakarai. Takto pomenoval minister životného prostredia László Sólymos dvojmesačnú antilopu bongo, ktorej je oddnes krstným otcom. Zároveň v bojnickej ZOO odhalil tabuľu s jej menom. V Afrike to znamená šťastie alebo radosť.

„Veľmi ma potešilo, že sa konečne po ôsmich rokoch v ZOO Bojnice narodilo mláďa vzácnej antilopy bongo, ktorá je kriticky ohrozená. Som rád, že sa môžem dnes stať takto symbolicky jej krstným otcom,“ uviedol pri tejto príležitosti. Súčasne vyzdvihol prácu a stúpajúcu návštevnosť tejto najstaršej botanickej záhrady na Slovensku, ktorá je rezortnou organizáciou ministerstva. Krst sa uskutočnil v rámci vítania letných prázdnin v ZOO.

Antilopy bongo patria k celosvetovo ohrozeným zvieratám. Vo voľnej prírode žije podľa posledných odhadov len 70 až 75 jedincov a v zoologických záhradách približne 540 jedincov.

Bojnická záhrada je jednou z troch v rámci Únie českých a slovenských ZOO, ktorá chová túto najväčšiu pralesnú antilopu. Dakarai je jedenástim mláďaťom, ktoré odchovala. Jeho mama Dawra pochádza zo ZOO Bojnice a otec Max z francúzskeho ZOO Thoiry.

 

Odbor komunikácie MŽP SR