Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister Peter Žiga skontroloval práce na odstránení čiernej skládky Letanovský mlyn

Na odstraňovanie nelegálnej skládky Letanovský mlyn, ktorá zostala na mieste bývalej rómskej osady, sa prišiel na Spiš pozrieť premiér Robert Fico spoločne s ministrom životného prostredia Petrom Žigom. Čierna skládka sa nachádza na mieste jednej zo vstupných brán do Slovenského raja. Obec Spišské Tomášovce, v ktorej katastri sa skládka nachádza, získala ako jedna z 219 obcí podporu v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska. Z nelegálnej skládky vyvezú 1500 ton komunálneho odpadu.

Záujem samospráv o dotácie z programu Veľké upratovanie Slovenska je väčší, než ministerstvo životného prostredia očakávalo. V rámci projektu rezort vyčlenil 10 miliónov eur z Recyklačného fondu. Cieľom envirorezortu je pomôcť samospráve pri odstraňovaní najmä väčších a starších čiernych skládok. „Bolo podaných 490 žiadostí, uspokojiť bolo možné len 219. Snažili sme sa samosprávam pomôcť a trafili sme klinec po hlavičke, záujem bol naozaj veľký. Som veľmi rád, že sa to podarilo na tomto mieste, ktoré je jednou zo vstupných brán do slovenského národného parku,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga. Napriek tomu, že postarať sa o opustený odpad je v kompetencii samospráv, rezort životného prostredia chce hľadať možnosti, ako získať ďalší balík peňazí na pokračovanie tohto projektu.

Rómov vysťahovali z osady v roku 2013, po ich drevených príbytkoch zostal rozsiahly komunálny odpad. Na odstránení skládky mala záujem aj vedľajšia obec Letanovce. Obec zorganizovala niekoľko brigád, počas ktorých sa čistila oblasť. Definitívne odstrániť čiernu skládku by sa malo podariť až v rámci aktuálneho projektu. Obe obce chcú do budúcnosti vytvoriť na vyčistenom mieste informačné miesto pre turistov, cyklotrasu a parkovisko a skultúrniť ho tak pre turistov.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA