Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

MŽP: Top ceny festivalu Ekotopfilm-Envirofilm putujú do Taiwanu a Nemecka

V bratislavskom Primaciálnom paláci vyhlásili v piatok 29. mája organizátori medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm-Envirofilm 2015 laureátov hlavných cien a cien v jednotlivých odborných kategóriách. Najviac ocenení, sedem, získali filmári z Nemecka, dve ocenenia udelila medzinárodná porota aj slovenským tvorcom.Hlavným odborným garantom medzinárodného festivalu filmov, ktorý sa konal súčasne v Banskej Bystrici a v Bratislave, bolo Ministerstvo životného prostredia SR.

Grand Prix, Cenu vlády Slovenskej republiky si z Bratislavy odnáša film Kalná rieka sa valí (The Rolling Muddy River) z Taiwanu, jeho režisérom je Tien Bao Chen. Cenu odovzdal minister životného prostredia SR Peter Žiga. Cenu prezidenta SR získal nemecký film Brazília – Na každej kvapke záleží (Brazil – Every Drop Counts) režiséra Tobiasa Schultesa.

„Myslieť na životné prostredie nie je dôležité preto, že chceme byť in a viezť sa na nejakej módnej ekologickej vlne. Je to o pohľade na prostredie okolo nás, o štýle života a o tom, že nám veci nie sú ľahostajné. Musíme o tom presvedčiť najmä mladú generáciu, ktorej by malo na budúcnosti záležať predovšetkým. Zaujať dobrou a atraktívnou formou je náročná práca aj pre moderné festivaly ako tento a som rád, že sa to organizátorom aj z našej Slovenskej agentúry pre životné prostredie dobre darí,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

V jednotlivých odborných kategóriách boli ocenené filmy Antarktické ostrie: 70° južne (USA), Tajomstvo úľa, Kura v kocke, El Hierro: Ostrov na konci sveta, Boj s rádioaktivitou, Planéta E.: Potkany na detekciu mín, Posledná rabovačka (Nemecko), Vysoká daň za lacný plyn (Južná Afrika), Smeti dnu, smeti von (Bielorusko), Kosatky dravé (Veľká Británia), Vášeň pre zlato a oheň (Belgicko), Otrávený život (Taliansko), Smutná pieseň vody, zelené riešenia (USA), Olga (Fínsko), Nekonečná cesta (Čína), Hej Koza! (Turecko) a Jazero v mori (Rusko). Cenu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny získal slovenský dokument Iná pomoc režisérky Martiny Bencovej Utešenej, cenu prezidentky festivalového výboru film Púť vody režiséra Zdena Vlacha. 

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm 2015 je výsledkom partnerskej spolupráce dvoch významných tradičných podujatí, ktoré spája myšlienka ochrany životného prostredia. Vďaka spojeniu 42. ročníka medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm a 21. ročníka medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm ponúkol návštevníkom v rovnakom čase a na dvoch festivalových miestach - v Banskej Bystrici a Bratislave - širší záber tvorby. K divákom sa tak dostali kvalitné dokumentárne filmy venované trvalo udržateľnému spôsobu života, ochrane životného prostredia, zmene v správaní človeka k prírode a v neposlednom rade technologickým a procesným inováciám, ktoré vedú k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov našej planéty.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

 

Foto: TASR