Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Dunaj oslavoval v Gabčíkove

Vodné dielo a elektráreň Gabčíkovo z vody, zo vzduchu i zvnútra, záchranárske a protiteroristické akcie, plavby cez plavebné komory, vyhliadkové lety vrtuľníkom, koncerty Majka Spirita a Kristíny i množstvo ďalších atrakcií. Taký bol Deň Dunaja – Danube Day 2015 v priestoroch Vodného diela Gabčíkovo v sobotu 20. júna. Podujatie, ktorého cieľom bolo poukázať na význam najväčšej slovenskej rieky, pripravil pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR štátny podnik Vodohospodárska výstavba. 

Podľa premiéra Roberta Fica, ktorý si vodné dielo i elektráreň prezrel spolu s ministrom životného prostredia Petrom Žigom, je Gabčíkovo nenahraditeľná stavba. „Som veľmi rád, že Ministerstvo životného prostredia so svojím tímom zorganizovali veci tak, že túto vodnú elektráreň zobrali z rúk talianskej spoločnosti Enel bez toho, že by sme zaplatili len jedno jediné euro. Elektráreň je plne pod kontrolou štátu a budeme ju takto spravovať aj ďalej," podčiarkol premiér. „Dunaj spája celú Európu. Preto aj my, ako aj všetky susedné štáty, cez ktoré tečie Dunaj, organizujeme Deň Dunaja nad gabčíkovskou elektrárňou. Je to úcta a hold tejto rieke," povedal minister Peter Žiga. Vyzdvihol, že VDG je najväčšie vodné dielo na Slovensku, ale patrí aj medzi najväčšie v rámci Európy. „Dnešná akcia sprístupnila obyvateľom vodnú elektráreň, vodné dielo, aby sa ľudia mohli dotknúť turbín a vecí VDG," dodal.

Na Vodné dielo Gabčíkovo už od rána prúdili zástupy zvedavcov zblízka aj zďaleka. Návštevníci mohli na vlastné oči vidieť, ako sa krútia turbíny a ako sa vyrába elektrina, ktorou svieti každá desiata slovenská žiarovka. Počas tohto ročníka Dňa Dunaja mali jedinečnú možnosť zažiť Vodné dielo Gabčíkovo na vlastné oči. Pozrieť si slovenskú megastavbu zo vzduchu aj z vody - vďaka plavbám vyhliadkovou loďou cez gigantické plavebné komory a šťastlivci, ktorí vyhrali v tombole, si užili aj pohľad na vodné dielo z vrtuľníka. Ako to vyzerá na vode počas náročnej záchrannej akcie, predviedli v ukážkach záchranári Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova. Atraktívny program i samotná možnosť vidieť vodné dielo i útroby elektrárne na vlastné prilákali v sobotu do Gabčíkova päťtisíc malých aj veľkých návštevníkov. „Chceli sme tento sviatok priblížiť najmä deťom a mladým ľuďom. Preto sme zvolili túto formu, ktorá je vďaka speváckym hviezdam atraktívna aj pre mladých,“ povedal generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár a dodal, že podstatou tohto podujatia naďalej zostáva potreba pripomínať si, že Dunaj spája národy žijúce v povodí. Tie si na základe Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja z roku 1994 každoročne pripomínajú potrebu jeho ochrany. Deň Dunaja oslavujú vo všetkých krajinách ktorými preteká. Rovnako tak robí aj Slovensko.

VVB, TASR, Odbor komunikácie MŽP SR