Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

MŽP: Ochranári spod Tatier zachránili mláďa vzácneho bociana čierneho

Pracovníkom Správy Tatranského národného parku, patriacu pod rezortnú organizáciu Ministerstva životného prostredia SR – Štátnu ochranu prírody SR, sa podarilo zachrániť mláďa vzácneho bociana čierneho. Na opustené mláďa v okolí podtatranského mesta Svit upozornili ochranárov miestni obyvatelia. Ochranári pri prehliadke zistili, že má ľahšie poranené krídlo. Preto ho previezli do Záchrannej stanice v Zázrivej, kde bude mať zabezpečenú odbornú starostlivosť. Po rehabilitácii a dorastení operenia by sa mal bocian koncom leta, ešte pred odletom do Afriky, vrátiť späť do voľnej prírody.

Práve začiatok leta je obdobím, keď rodné hniezda opúšťajú mnohé druhy vtákov. „Niektorým mláďatám sa ich prvý let nevydarí, a tak skončia na zemi, na chodníkoch a frekventovaných cestách,“ povedal riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Ako ďalej vysvetlil, stáva sa to mláďatám tých vtákov, ktoré hniezdia priamo v obciach a mestách, na budovách alebo v parkoch a záhradách. „Bocian čierny žije veľmi utajeným spôsobom života. Hniezdi na starých vysokých stromoch v odľahlých, málo navštevovaných lesoch. Preto bolo mláďa, ktoré z neznámych príčin predčasne opustilo hniezdo, prekvapením,“ doplnil Majko.

Ochranárom zo Správy TANAP sa každoročne, vďaka dobrým ľuďom, ktorým osud vtákov nie je ľahostajný, dostávajú do rúk mláďatá sokola myšiara, myšiarky ušatej, dážďovníka či bociana bieleho.

SITA, Odbor komunikácie MŽP SR

 

Foto: Juraj Ksiazek