Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Ministerstvo povolenie na prieskum uránu pri Jahodnej nepredĺži

Ministerstvo životného prostredia SR definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kurišková pri Košiciach. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Peter Žiga. Končí sa tým desaťročné obdobie, ktoré traumatizovalo obyvateľstvo v regióne.

"Od pondelka definitívne zaniká v lokalite prieskumné územie. Štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. Neobávame sa arbitráže alebo súdov, postupovali sme v súlade s platnými zákonmi,“ povedal šéf envirorezortu Peter Žiga.

Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o ďalšie predĺženie o ďalších desať rokov – až do roku 2025, ministerstvo životného prostredia však vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiadala o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.

Proti prieskumu a využívaniu ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc na Jahodnej sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu na Jahodnej vedú ochranári, ale aj obce a ich obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 tisíc ľudí a 40 miest.

V súvislosti s odporom obyvateľstva proti možnosti ťažby uránu iniciovali v minulom roku predseda vlády Robert Fico, minister Peter Žiga a primátor Košíc Richard Raši zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažiarske spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.

Odbor komunikácie MŽP SR, SITA