Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

V ZOO Bojnice spálili nosorožie rohy

Ministerstvo životného prostredia SR považuje akékoľvek používanie a obchodovanie s rohmi nosorožcov za neprijateľné. Na pamiatku všetkých upytliačených nosorožcov spálili v Zoologickej záhrade Bojnice nosorožie rohy z nelegálneho obchodu zaistené na území Slovenska. Tohto symbolického aktu sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz. Spálením šiestich rohov nosorožcov sa envirorezort pridal k ďalším krajinám sveta, ktoré si takto pripomínajú 22. september – Svetový deň nosorožcov. 

ZOO v Bojniciach sa podľa štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Vojtecha Ferencza zapojila do akcie, ktorá pokračuje aj v Keni, Veľkej Británii, Francúzsku, Česku, Estónsku či Poľsku, aby demonštrovala, že nepodporuje nelegálne obchodovanie so živočíchmi. "Tým chceme dať najavo aj v Európe, že Slovenská republika nebude tolerovať čierny obchod so živočíchmi," povedal štátny tajomník Vojtech Ferencz. Ministerstvo životného prostredia SR veľmi úzko spolupracuje s ministerstvom financií, respektíve colnou správou aj na ďalších podobných akciách, akou bolo zadržanie ôsmich rohov, z ktorých dva budú umiestnené do depozitu. "Vymieňame si informácie, len čo máme nejaké podozrenie alebo nejaké informácie, že by mohlo dôjsť k nelegálnej činnosti, tieto posúvame ďalej," doplnil štátny tajomník envirorezortu.

Všetkých päť známych druhov nosorožcov je v kritickej situácii. Predaj nosorožích rohov je kriminálnym činom, pretože obchodovanie s nimi je prísne zakázané. Pokiaľ sa ilegálny obchod s rohmi týchto zvierat účinne nepotlačí, dôjde k ich skorému vyhubeniu. Cena jedného kilogramu nosorožieho rohu môže na čiernom trhu dosiahnuť až 60 tisíc amerických dolárov. Hodnota všetkých ôsmich zadržaných rohov na Slovensku predstavuje zhruba 1,35 milióna eur.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR