Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Cesta orlice Aničky do Afriky je opäť online

Vo štvrtok 18. septembra predpoludním sa najznámejší slovenský orol krikľavý – orlica Anička vybrala na svoju púť z hniezdiska na Liptove do zimovísk v Afrike. Informácie o trase letu orlice monitorujú vďaka GPS vysielačke ochranári z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku. Jej aktuálnu pozíciu môže verejnosť sledovať na internetovej stránke www.spravatanap.sk. Prvú noc na trase strávila samica orla krikľavého v oblasti Šarišských Michalian.

Na svoj odlet do Afriky využila orlica zrejme včerajšie pekné a teplé počasie. „Ešte o deviatej ráno bola na hniezdisku, na obed už bola v Gerlachove, letela južnými úpätiami Západných a Vysokých Tatier, ponad Poprad a popoludní už bola v lesíku nad Šarišskými Michaľanmi, kde aj prenocovala,“ opísal prvý deň letu orlice riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Orlica podľa Majka opustí Európu v oblasti Dardanelov. „Túto úžinu využíva množstvo sťahovavých vtákov,“ pripomenul šéf Tanapu Majko. Zároveň predpokladá, že s orlicou sa na púť vydalo aj jej tohtoročné mláďa. Ešte dnes ochranári skontrolujú hniezdisko orlov krikľavých, či z neho odletel aj samec.

Tatranskí ochranári plánujú zverejniť aj minuloročnú migračnú trasu orlice, aby si verejnosť mohla porovnať jej tohtoročnú a minuloročnú púť. Minulý rok orlica vyštartovala 19. septembra pred obedom a preletela postupne do Juhoafrickej republiky vzdialenej vzdušnou čiarou až 8 tisíc kilometrov. Počas svojej cesty preletela cez 3 kontinenty: Európu, Áziu a Afriku a navštívila 20 rôznych štátov.

Odbor komunikácie MŽP SR, Správa TANAPu