Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Začal sa 41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm

V bratislavskom hoteli Tatra sa v pondelok začal 41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm. Úvodným príhovorom ho otvoril štátny tajomník MŽP SR Ján Ilavský. Návštevníkom, ktorým nie je ľahostajné, v akom prostredí žijú, festival prináša zaujímavé filmy, diskusie s tvorcami, ochutnávky zdravých jedál alebo nové tipy ako prosperovať zodpovedne. 

„S potešením konštatujem, že téma ekológie a šetrného prístupu k životnému prostrediu už nie je u nás menšinový žáner, ako bola v časoch, keď Ekotopfilm začínal. Dnes, keď otvára piatu desiatku ročníkov, sme výrazne ďalej. Nezostávame len pri výzvach na dobrú vôľu zaobchádzať s prostredím okolo nás tak, aby pre budúce generácie zostalo v nezmenenej či dokonca lepšej kvalite,“ povedal pri slávnostnom otvorení štátny tajomník MŽP SR Ján Ilavský. Ekotopfilm je festival, ktorý otvára témy dlhodobo udržateľného rozvoja. Jeho hlavná myšlienka je, že každý z nás by mal chcieť pre seba aj svoje okolie čistý vzduch, dostupnú vodu, životné prostredie bez odpadov, s čím sa ruka v ruke očakáva aj zodpovednosť za to, čo robíme. Počas piatich dní sa na festivale predstaví osemdesiat dokumentov z celého sveta, ktorých spoločným motívom sú ľudia, príroda a životné prostredie. Jednou z tém, na ktoré sa zameriava, je celosvetový problém plytvania s potravinami. Nechýbajú témy zamerané na šetrenie vodou, energiou, znižovanie odpadov, podporu malých podnikov a zodpovednú konzumáciu alkoholu. Množstvo sprievodných akcií pre všetky vekové kategórie poukáže napríklad na ekologické produkty, zber starých mobilov či recykláciu šiat alebo použitého kuchynského oleja.

Po Bratislave poputuje festival do Košíc a do Žiliny. Tento rok bude Ekotopfilm výnimočný aj tým, že zavíta do viac ako 50 miest po celom Slovensku. Špeciálnym karavanom prinesie svoje filmy práve tým, ktorí nemohli byť na premietaní v Bratislave, Žiline a Košiciach.

Odbor komunikácie MŽP SR