Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

MŽP SR: Poslanci schválili ústavný zákaz vývozu vody

Vývoz vody mimo územia Slovenska bude zakázaný. Vyplýva to z novely Ústavy SR, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Za vládny návrh ústavy z dielne Ministerstva životného prostredia SR zahlasovalo 102 poslancov. Novelu ústavy predstavil vládny kabinet po tom, ako pôvodný návrh novely zákona o vodách kritizovala opozícia a časť aktivisti. Rezort životného prostredia však od začiatku zdôrazňoval, že jeho cieľom je vodu chrániť a jej vývoz zakázať. Dôkazom je samotná zmena Ústavy SR.

„Voda je pre vládu dôležitá strategická surovina, chrániť ju treba bez ohľadu na to, aká je tu vláda. "Zabezpečiť ochranu vody obyčajným zákonom sa nám zdalo nenáležité. Zmena Ústavy ju prinesie na viacero volebných období." vysvetlil snahu prijať zmenu ústavy minister životného prostredia Peter Žiga.

Základný zákon štátu sa v článku 4 rozšíri o nový odsek: "Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon". V súčasnosti sa v stručnom článku 4 uvádza: "Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve SR". 

Predseda parlamentu Pavol Paška pripomenul, že do novely Ústavy SR sa dostal aj opozičný návrh. Zdôraznil, že vždy, keď ide o zmysluplný návrh, vláda je ochotná o ňom diskutovať a aj ho prijať. Pozmeňujúci návrh do ústavy zahrnul lepšiu ochranu nerastného bohatstva. Podľa neho bude SR chrániť a zveľaďovať toto bohatstvo, šetrne a efektívne využívať nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií.

Potrebu chrániť vodu, aj keď dnes jej na Slovensku je dostatok zdôraznil aj premiér Robert Fico. „Aj keď máme dostatok kvalitných zdrojov podzemnej vody, sú tu faktory, ktoré môžu tento stav vôd ovplyvňovať a jedným z nich by mohlo byť aj drancovanie, resp. nedovolený vývoz pitnej alebo minerálnej vody z územia SR," povedal predseda vlády Robert Fico. Zmena ústavy však podľa neho drancovaniu vody zabráni.

Novelu Ústavy podporili poslanci Smeru, KDH, niektorí poslanci SDKÚ a OĽaNO. Zákaz vývozu vody odmietli podporiť napríklad opoziční poslanci Helena Mezenská, Igor Hraško a Martin Fecko, nezávislý Mikuláš Huba nehlasoval. Títo poslanci pritom pôvodne najviac kritizovali vládny návrh zákona o vodách a tvrdili, že prinesie obchodovanie s vodou za hranicami.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA

Foto: TASR