Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

V Handlovej otvoria novú expozitúru Slovenského banského múzea v januári

Banské múzeum v Handlovej, ktoré bude prvou expozíciou Slovenského banského múzea mimo Banskej Štiavnice, bude do konca roka dokončené a oficiálne sa otvorí 5. januára 2015. Informoval o tom minister životného prostredia Peter Žiga počas svojho kontrolného dňa v múzeu. Banské múzeum v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR, podľa ministra Petra Žigu, určite patrí do Banskej Štiavnice a na územie hornej Nitry, keďže v Handlovej sa začalo ťažiť po prvý raz uhlie na Slovensku.

„Otvoreniu múzea určite napomohlo aj výjazdové rokovanie vlády v Handlovej v októbri 2013, kde sa ministerstvo usilovalo celý proces tohto projektu urýchliť a boli prijaté termíny, ktoré hovoria o konci roka 2014,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga. "Ešte je pred nami pár prác, ktoré musíme v rámci interiéru dokončiť. Budúci rok nás ešte čaká vonkajšia časť, kde by sme chceli urobiť aj náučný chodník, aby deti, ktoré sem prídu, sa nemuseli pohybovať len po vnútri a naučili sa niečo o tom, ako vzniká uhlie, ako sa dobýva, ako sa dobývalo v 19., 20. a 21. storočí," doplnil šéf envirorezortu. 

Expozícia verejnosti priblíži históriu a súčasnosť ťažby uhlia vrátane simulovanej bane v podzemí. Vystavená je aj časť techniky, strojový park a potrebné náradie tak, aby návštevníci videli, ako to v bani naozaj vyzerá. Techniku zabezpečili Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Tie uchovávali banskú techniku, ktorá už skončila svoju púť v bani a zachovali ju pre históriu.

Zriaďovateľom banského múzea v Handlovej je Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom Slovenského banského múzea. Jeho zriadenie nariadila vláda vtedajšiemu rezortu životného prostredia v roku 2009. V tom istom roku sa v budove bývalého banského hotela začali aj rekonštrukčné práce, neskôr sa pre hospodársku krízu zastavili. Obnovili sa v máji 2013. Na budovaní expozície spolupracovali aj bývalí baníci, doposiaľ sa tu preinvestovalo približne 430 tisíc eur.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

Foto: TASR