Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Zákaz ťažby uránu z dielne envirorezortu schválila vláda SR

Ťažba uránu bude v budúcnosti na Slovensku možná iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí. Návrh novely geologického zákona s týmto obsahom dnes schválila vláda SR. Zákaz ťažby rádioaktívnych nerastných surovín na území Slovenska predstavil minulý týždeň minister životného prostredia Peter Žiga spolu s primátorom Košíc Richardom Rašim. Parlament sa bude návrhom novely zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní.

"Predpokladám, že na budúci týždeň by návrh novely mohol byť zaradený na rokovanie národnej rady a zároveň aj schválený," povedal minister životného prostredia Peter Žiga. "Účinnosť tohto zákona by mohla byť od 15. júna po podpise pánom prezidentom," dodal šéf envirorezortu.

Pri geologickom prieskume, ktorý predchádza ťažbe majú dotknuté obce a mestá právo veta od roku 2010. To sa však netýka Jahodnej pri Košiciach kde záujemca získal povolenie na geologický prieskum už v roku 2005. Tento prieskum by mal byť ukončený v apríli 2015. Záujemca o ťažbu bude musieť následne požiadať šesť dotknutých obcí o zorganizovanie referenda. „Až na základe kladného referenda bude môcť pokračovať na základe banského zákona v žiadosti o dobývací priestor a ťažobné povolenie,“ spresnil minister Peter Žiga.

Na Slovensku sú tri lokality, kde sa nachádzajú rádioaktívne látky - Považský Inovec, Novoveská Huta a Jahodná pri Košiciach. Envirorezort neočakáva, že by dôsledkom zmeny zákona mohli byť žaloby zo strany záujemcov o ťažbu. „My nevstupujeme do ich práva na prednostné právo na dobývací priestor a ani do práva, že v prípadne kladného referenda budú môcť ťažiť. My dávame právo vyjadriť sa ľuďom, či chcú alebo nechcú, aby sa urán alebo iná rádioaktívna látka ťažila v ich prostredí, tam kde žijú a vychovávajú ich deti, “ doplnil minister.

Rokovania vlády sa zúčastnil aj primátor Košíc Richard Raši, ktorý uvítal, že vláda vyšla v ústrety obyvateľom jeho mesta. Verejná mienka v metropole východného Slovenska je podľa primátora Košíc takmer 100-percentne proti ťažbe uránu. „Košičania povedia ťažbe viac než jasné nie. Pochybujem, že by niekto za ťažbu uránu bol, pretože téma je sprevádzaná veľmi silnými emóciami a veľmi silným strachom. Verím, že keď referendum prebehne, tak téma uránu bude navždy pochovaná pod zemou,“ uzavrel primátor Košíc Richard Raši.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA