Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Vodohospodári odviezli zo Šíravy už 20 nákladných áut naplaveného odpadu

Vodohospodári z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR, Slovenského vodohospodárskeho podniku zbierajú tony odpadu, ktoré do Zemplínskej Šíravy naplavila po prívalových dažďoch rieka Laborec. Tí od stredy 15. mája rána do dnešného popoludnia vyzbierali a odviezli z brehov Zemplínskej Šíravy 20 plných nákladných áut rôzneho odpadu. Medzi nim bolo aj takmer 50 vriec naplnených plastovými fľašami, téglikmi a ďalším plastovým odpadom. Ten do vodnej nádrže priplával po rieke Laborec začiatkom týždňa.

Pracovníci michalovskej Správy povodia Laborca už brehy Šíravy čistili minulý týždeň v rámci celoeurópskej akcie Vyčistime si Európu. Stačil však jeden mimoriadne intenzívny dážď v nedeľu a pondelok 11. a 12. mája a Šírava sa stala obrovským smetiskom. S odstraňovaním odpadu začali vodohospodári okamžite už včera od skorého rána. V stredu 14. mája predpoludním 12 a popoludní 16 pracovníkov správy vyzbieralo takmer 50 vriec plastového odpadu a do večera odviezlo 11 nákladných áut ďalších naplavenín, najmä konárov stromov a podobne. Dnes, 15. mája od skorého rána v čistení a odstraňovaní odpadu pokračovalo ďalších 16 pracovníkov s dvoma nákladnými autami a univerzálnym dokončovacím strojom, ktorí do pol tretej popoludní vyzbierali, naložili a odviezli ďalších 9 nákladných áut. Za dva dni tak dokázali vyčistiť najviac znečistený úsek prímestskej rekreačnej zóny. Od zajtra budú pokračovať v ďalšom čistení a odstraňovaní naplaveného odpadu v ďalšom zhruba 4-kilometrovom úseku od konca rekreačnej zóny až po výpustný objekt v Zalužiciach. Ak Laborec nepriplaví ďalší odpad, tak čistenie Šíravy vodohospodári ukončia v priebehu týždňa.

K tejto výnimočnej situácii došlo v tomto roku práve kvôli nedostatku snehu v povodí rieky Laborec. Po iné roky totiž voda z postupne roztápajúceho sa snehu zmýva odpadky z rôznych nelegálnych skládok do jednotlivých prítokov Laborca, ktoré sa po priplávaní do Zemplínskej Šíravy postupne odstraňujú. Po tohtoročnej absencii snehu však všetok odpad z osád v blízkosti laboreckých prítokov zostal na čiernych skládkach, porozhadzovaný po lesoch i lúkach, navyše tam zostalo aj množstvo polámaných konárov stromov a ďalšieho odpadu. Ten po dvojdňovom prudkom lejaku priplával cez prítoky Laborca do Šíravy, kde sa prúdom vody a vetra skoncentroval predovšetkým v jej prímestskej rekreačnej časti.

Odbor komunikácie MŽP SR, SVP, š.p.