Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Povodňové vlny zasiahli najmä sever a východ Slovenska, vodohospodári sú v plnom nasadení

Oravu, Liptov, Západné, Vysoké a Belianske Tatry, ale aj Levočské vrchy na Spiši zasiahli v uplynulých hodinách povodňové vlny. Mimoriadne silný dážď, ktorý sa spustil včera popoludní najmä na severnom a severovýchodnom Slovensku veľmi rýchlo začal zvyšovať hladiny lokálnych vodných tokov. Do zabezpečovacích prác sa spolu s hasičmi a dobrovoľníkmi zapojilo už včera a v noci 114 vodohospodárskych pracovníkov a technikov z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia – Slovenského vodohospodárskeho podniku. Tí dodali 7650 jutových vriec na napĺňanie pieskom, 72 ton piesku a 314 ton lomového kameňa.

Počas dnešného predpoludnia pokračovalo ďalších 186 vodohospodárov v zabezpečovacích prácach, odstraňovaní nánosov, spevňovaní a stabilizovaní brehov vodných tokov, prečisťovaní prietokových profilov všade tam, kde si to aktuálna situácia vyžadovala. Po prudkých lejakoch neustále pribúdali obce, kde ich starostovia vyhlasovali druhé, respektíve vo viacerých obciach až tretie stupne povodňovej aktivity. Najdramatickejšie chvíle zažívali napríklad v liptovských obciach Liptovská Sielnica a Liptovská Ondrašová, kde sa vyliali vodné toky Kvačianka a Jalovčianka, ale aj potok Polhoranka v Oravskej Polhore, Oravica v Trstenej a potok Ľubica v Kežmarku. Dramatická situácia bola aj na rieke Poprad v Starej Ľubovni, na hornej Topli i Toryse v Sabinove a v Prešove, ďalej v obci Žehra na potoku Branisko, kde sa už včera popoludní začalo s ohradzovaním brehov vrecami naplnenými pieskom. Tretie stupne povodňovej aktivity zaznamenalo aj množstvo ďalších prítokov rieky Poprad, ale aj Hornádu, Hnilca, Torysy či Tople.

Na východe Slovenska v oblasti Správy povodia Laborca bola povodňová situácia takmer normálna, pričom tretí stupeň povodňovej aktivity nebolo potrebné ani vyhlásiť. Druhý stupeň zaznamenali na dvoch miestach, a to na vodárenskej nádrži Starina, kde majú vodohospodári situáciu pod kontrolou a na vodnom toku Udava v obci Osadné.

Ďalších 21 pracovníkov Správy povodia Laborca sa aj dnes mohlo venovať ďalšiemu čisteniu Zemplínskej Šíravy v časti od konca prímestskej rekreačnej zóny po výpustný objekt v obci Zalužice, odkiaľ len do poludnia vyviezli ďalších 8 nákladných áut odpadu, pričom do večera sa predpokladá vyviezť ešte ďalších 5 až 6 nákladných áut. Pritom už v ďalších hodinách očakávajú, že zvýšený prítok Laborca do Šíravy priplaví ďalšie tony odpadu.

Odbor komunikácie MŽP SR, SVP, š.p.