Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister Peter Žiga: Škody na tatranských chodníkoch sú porovnateľné s kalamitou v roku 2004

Víchrica a intenzívny dážď z 15. mája s epicentrom vo Vyšných Hágoch spôsobili najväčšie škody na tatranských turistických chodníkoch. Tieto škody sú porovnateľné s veternou kalamitou v roku 2004. Potvrdil to počas pracovnej návštevy Tatranského národného parku minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa predbežných odhadov zničila veterná kalamita približne 100 tisíc stromov.

"Táto veterná kalamita síce napáchala na porastoch menšie škody ako v roku 2004, podľa prvých odhadov predstavujú približne 80.000 m3, čo je asi 100.000 stromov, ale škody na turistických chodníkoch, cestách a možnostiach sa dopravovať v rámci Tatier sú porovnateľné," spresnil minister životného prostredia Peter Žiga.

Postup odstraňovania škôd a následkov vetrovej kalamity bude ministerstvo životného prostredia koordinovať s ministerstvom pôdohospodárstva. „Kalamita sa netýka len Vysokých Tatier, ale aj iných oblastí Slovenska, určite budeme koordinovať vzdušný monitoring. Spoločne budeme musieť pripraviť aj správu pre vládu, aby sme vedeli koordinovať spoločné opatrenia, a aby vláda k nim vedela jednoznačne zaujať stanovisko,“ dodal Žiga.

Podľa ministra je nateraz predčasné hovoriť o spôsobe spracovania kalamity. "Ide o mimoriadnu situáciu v našom najväčšom národnom parku, preto som pripravený po vyčíslení škôd uvoľniť z Environmentálneho fondu všetky dostupné finančné prostriedky nevyhnutné na obnovu poškodených tatranských biotopov a turistických chodníkov," ubezpečil minister životného prostredia.

Zavalená hlavná cesta medzi Podbanským a Hágmi bude podľa šéfa envirorezortu sprístupnená začiatkom budúceho týždňa. "Chcem vyzvať všetkých obyvateľov Vysokých Tatier aj turistov, aby rešpektovali pokyny a v najbližších dňoch nevstupovali v záujme vlastnej bezpečnosti do lesa," zdôraznil minister.

Zdroj: Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA