Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Prezident podpísal novelu, ťažbu uránu musí odobriť referendum

Ťažba uránu bude od 15. júna na Slovensku možná iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí. Novelu geologického zákona, ktorú 3. júna schválili 122 hlasmi poslanci Národnej rady SR, podpísal dnes prezident Ivan Gašparovič.

Minister Peter Žiga pri schvaľovaní vysvetlil, že pri geologickom prieskume, ktorý predchádza ťažbe, majú dotknuté obce a mestá právo veta od roku 2010. To sa však netýka Jahodnej pri Košiciach, kde záujemca získal povolenie na geologický prieskum už v roku 2005. Tento prieskum by sa mal ukončiť v apríli 2015. Záujemca o ťažbu bude musieť následne požiadať šesť dotknutých obcí o zorganizovanie referenda. „Až na základe kladného referenda bude môcť pokračovať na základe banského zákona v žiadosti o dobývací priestor a ťažobné povolenie," ozrejmil minister Žiga. Pri návrhu takejto zmeny zákona neuvažoval o tom, že by sa zákaz vzťahoval aj na ťažbu zlata. V Kremnici a v Detve, ktorých sa to týka, je totiž proces už v ďalšej fáze - uskutočňuje sa tu konanie v rámci banského zákona o povolení samotnej ťažby, zdôraznil.
Na Slovensku sú tri lokality, kde sa nachádzajú rádioaktívne látky - Považský Inovec, Novoveská Huta a Jahodná pri Košiciach. Peter Žiga neočakáva, že by dôsledkom zmeny zákona mohli byť žaloby zo strany záujemcov o ťažbu. Plénum začiatkom júna odsúhlasilo aj pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho, z ktorého vyplýva, že o ťažbe uránu v Bratislave a Košiciach budú rozhodovať všetci obyvatelia na území celého mesta, nielen jednotlivé mestské časti, ktorých sa prípadná ťažba týka. Návrhom reaguje na obavu, že v oboch mestách by dotknuté mestské časti mohli teoreticky odsúhlasiť v referende ťažbu uránu, hoci zvyšok mestských častí s tým nesúhlasí. O právnej norme rokoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR