Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Predstavili novelu Ústavy, ktorá má zakázať vývoz vody do zahraničia

Premiér Robert Fico, šéf parlamentu Pavol Paška a minister životného prostredia Peter Žiga predstavili presné znenie zmeny Ústavy SR, ktorá zakáže vývoz vody do zahraničia.

„Preprava alebo prevod vody odobratej zo zdrojov podzemných vôd, z prírodných liečivých zdrojov, z prírodných zdrojov minerálnych vôd, zo zdrojov geotermálnych vôd, z vodných tokov a zo zdrojov povrchových vôd cez hranice SR sa zakazuje," citoval premiér Fico nové znenie ústavy v článku štyri, ktorý vláda navrhuje zmeniť. Ak úprava základného zákona prejde, podľa predsedu vlády nebude možné takéto vody cez hranice SR prepravovať. Zákaz sa má podľa neho týkať prepravy cez potrubie, rúry či cisterny. Tí, ktorí na Slovensku spracovávajú minerálnu alebo stolovú vodu, balia ju do fliaš a vyvážajú do zahraničia, by to mohli robiť aj naďalej. „My predsa nemôžeme ohrozovať pracovné miesta," zdôvodnil premiér. Výnimku majú mať aj humanitárne situácie.
Novelou ústavy chce vláda podľa Roberta Fica „definitívne uzatvoriť špekulácie, obvinenia a klamstvá, ktoré sa na nás valia zo strany opozície". Minister Žiga aj premiér Fico neustále zdôrazňujú, že táto vláda ako prvá povyšuje vodu na strategickú surovinu a chce ju chrániť pre budúce generácie. Dnes podľa nich žiadne obmedzenia nie sú, voda sa môže vyvážať.
Premiér Fico verí, že novela v parlamente prejde.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR