Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Rok 2014 bol pre envirorezort úspešný - presadil väčšiu ochranu životného prostredia a osvedčila sa nová protipovodňová ochrana

Rok 2014 bol pre rezort životného prostredia úspešný, hoci musel opäť zápasiť so živelnými pohromami. Náš najstarší národný park TANAP v máji opäť postihla víchrica a nové protipovodňové stavby prešli testom májových záplav na severe a východe Slovenska. Ministerstvu životného prostredia sa podarilo presadiť zákaz ťažby rádioaktívnych látok, ako aj ústavnú ochranu vody. Priorita budúceho roka bude dotiahnutie zákona o odpadoch, protipovodňová ochrana a zonácia Tatranského národného parku.

Ministerstvo životného prostredia tento rok navrhlo a presadilo zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenskej republiky.Výnimka bude len v prípade súhlasu dotknutých obyvateľov v miestnom referende. „Košičania rozhodnutie privítali, keďže envirorezort reagoval aj na možnú ťažbu uránu na Jahodnej v blízkosti mesta. Bez ich súhlasu žiadna ťažba nebude,“ zdôraznil minister životného prostredia Peter Žiga.

V tomto roku získala voda aj postavenie strategickej suroviny. Jej ochrana získala dokonca ústavný charakter, keď vývoz vody, až na výnimky, zakázal priamo najvyšší zákon štátu. „Voda je naše národné bohatstvo a zaslúži si ochranu pre budúce generácie. Bohužiaľ, rokovanie o tomto zákone sprevádzala demagógia a politikárčenie,“ povedal Peter Žiga.

Veľkým testom pri májových povodniach prešli nové protipovodňové stavby v Starej Ľubovni, alebo v košickej mestskej časti Džungľa. V najbližšom roku bude výstavba protipovodňovej ochrany na celom Slovensku pokračovať. Ministerstvu sa podarilo vybojovať aj dodatočných 15 miliónov eur do svojho rozpočtu napríklad na komplexnú ochranu Košíc a mesta Kežmarok, ktoré zasiahla májová povodeň. Obrovskou udalosťou pre rezort bolo schválenie Operačného programu Kvalita životného prostredia na roky 2014-2020. Európska komisia ho odobrila medzi prvými v z celej EÚ. „Do oblasti životného prostredia smeruje historicky najviac peňazí. Bude sa z nich budovať napríklad protipovodňová ochrana, vodárenské projekty alebo odstraňovať environmentálne záťaže,“ upozornil šéf envirorezortu. Ministerstvo v tomto roku pomáhalo aktívne odstraňovať zosuvy, ktoré ohrozili obyvateľov. K najznámejším patrí obec Banka, zosuvy v Hradci a Veľkej Lehôtke v Prievidzi alebo v Nižnej Myšli. Po júlovej kalamite sa v rekordne rýchlom čase podarilo opäť dobudovať aj Vrátnu dolinu. Úspešne sa začala sanácia starých environmentálnych záťaží v 19 lokalitách, príkladom je skládka gudrónov v Devínskej Novej Vsi. Tatranský Národný park sa v máji musel vysporiadať s ďalšou veternou kalamitou, čo pozdržalo práce na zonácii parku. Tento rok pokračovalo aj budovanie veľkých vodárenských projektov, napríklad v Bytči alebo Liptovských Sliačoch.

V závere roka štát vypovedal Slovenským Elektrárňam zmluvu o prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú chce v marci získať naspäť do správy prostredníctvom štátneho podniku Vodohospodárska výstavba.

„Prioritou rezortu pre budúci rok bude nový zákon o odpadoch, ktorý Slovensko posunie v tejto oblasti k moderným európskym krajinám, a zonácia Tatranského národného parku,“ informoval minister Peter Žiga. O novom zákone o odpadoch by mali poslanci NRSR rokovať na svojej najbližšej schôdzi. Intenzívne budú pokračovať práce na budovaní protipovodňovej ochrany, sanácii zosuvov a na odstraňovaní environmentálnych záťaží na celom Slovensku. Ministerstvo chce čo najrýchlejšie vyhlasovať aj prvé výzvy na čerpanie z nového Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Odbor komunikácie MŽP SR