Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Tlačové správy 2014

Rok 2014 bol pre envirorezort úspešný - presadil väčšiu ochranu životného prostredia a osvedčila sa nová protipovodňová ochrana

30.12.2014 Rok 2014 bol pre rezort životného prostredia úspešný, hoci musel opäť zápasiť so živelnými pohromami. Náš najstarší národný park TANAP v máji opäť postihla víchrica a nové protipovodňové stavby prešli testom májových záplav na severe a východe Slovenska. Ministerstvu životného prostredia sa podarilo presadiť zákaz ťažby rádioaktívnych látok, ako aj ústavnú ochranu vody. Priorita budúceho roka bude dotiahnutie zákona o odpadoch, protipovodňová ochrana a zonácia Tatranského národného parku.

MŽP SR slávnostne predstavilo nový operačný program Kvalita životného prostredia

19.12.2014 Viac ako 200 tisíc obyvateľov Slovenska by malo pocítiť zlepšenie v oblasti čistenia odpadových vôd, vyše 12 tisíc ľudí benefity nových protipovodňových opatrení. Zrekultivovať by sa malo 452 hektárov územia. Toto všetko má zabezpečiť nový Operačný program Kvalita životného prostredia na roky 2014 až 2020. Druhý najväčší operačný program na Slovensku predstavil na slávnostnej konferencii v Bratislave minister životného prostredia Peter Žiga spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a Christopherom Toddom z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre regionálnu a mestskú politiku.

Vianočný bazár na Ministerstve životného prostredia

18.12.2014 Výrobky z keramiky, drevené predmety, obrazy, vianočné dekorácie, dekorácie zo sena, ale aj koberčeky, zázvorníky, perníky a vianočný punč.Aj to bolo súčasťou ponuky Vianočného bazára na Ministerstve životného prostredia SR. Tretí ročník charitatívneho podujatia otvoril riaditeľ kancelárie ministra životného prostredia Vladimír Rak. Umelecké práce na pultoch bazára vyrobili vlastnoručne hendikepovaní žiaci zo Spojenej školy v Zlatých Moravciach. Vyzbierať sa im podarilo 1044 eur. Tie použijú na nákup pomôcok a materiálu do tvorivých dielní, na výrobu ďalších originálnych predmetov a rozvoj tvorivosti u detí.

Lídri MŽP podávali zamestnancom kapustnicu pod zachránenou jedľou

17.12.2014 Napriek predsviatočnému pracovnému finišu vianočná nálada ovládla aj ministerstvo životného prostredia. Podľa tradície, ktorú vlani založilo vedenie rezortu, aj tento raz minister Peter Žiga spolu so štátnym tajomníkom Vojtechom Ferenczom a vedúcim služobného úradu Viktorom Lehotzkým podávali kapustnicu zamestnancom.

Vláda schválila návrh nového zákona o odpadoch

17.12.2014 Vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila návrh nového zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia. Do oblasti odpadového hospodárstva má zaviesť viacero zmien. Účelom nového zákona priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Európskej únie. Zákon začiatkom decembra v rámci tzv. vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia. Zákon víta aj Únia miest Slovenska.

Začala sa sanácia gudrónov v Devínskej Novej Vsi

16.12.2014 Úložisko nebezpečných toxických gudrónov v kameňolome Srdce úplne a natrvalo odstránia. V rámci projektu, ktorý podporilo Ministerstvo životného prostredia SR, bude odpad do konca roku 2015 zlikvidovaný a bývalý devínskonovoveský kameňolom sa zrekultivuje a zazelená. So začatými prípravnými prácami pred začiatkom sanácie tejto starej environmentálnej záťaže sa dnes oboznámil minister životného prostredia Peter Žiga. Projekt Kamenné srdce v Devínskej Novej Vsi je prvým z devätnástich plánovaných projektov na Slovensku zameraných na sanáciu starých environmentálnych záťaží.

Európska komisia odobrila nový zákon o odpadoch, smeruje na vládu

15.12.2014 Minister životného prostredia Peter Žiga predloží na posledné tohtoročné rokovanie vlády v stredu 17. decembra návrh zákona o odpadoch. Oznámil to dnes na pôde ministerstva. V auguste prerušený legislatívny proces reformného zákona tak bude pokračovať potom, keď rezort dostal 2. decembra stanovisko z takzvaného vnútrokomunitárneho pripomienkového konania. Európska komisia zákon odobrila, vzniesla len päť pripomienok technického charakteru.

Obnova Vrátnej doliny je hotová, stála 12 miliónov

11.12.2014 Obnova Vrátnej doliny, ktorú v júli po prietrži mračien na viacerých miestach poškodila prívalová vlna vody a skál, stála vyše 12 miliónov eur. Jedinú prístupovú cestu až po lanovku na Chleb sprístupnia pre verejnosť pred Vianocami, aktuálne je otvorená len po lokalitu Starý dvor a do osady Štefanová. Lanovku na hrebeň Malej Fatry chcú v prípade úspešných záťažových skúšok spustiť 26. decembra. Po obhliadke doliny to konštatoval minister životného prostredia Peter Žiga.

V Lime pokračuje klimatický samit, aj za účasti Slovenska

11.12.2014 Viac ako sedem tisíc účastníkov konferencie Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy rokuje v hlavnom meste Peru už druhý týždeň o podobe novej univerzálnej klimatickej dohody. V stredu 10. decembra pokračovalo v Lime rokovanie vysokých predstaviteľov. Slovenskú republiku na konferencii zastupujú odborníci z Ministerstva životného prostredia SR.

Aj na Slovensku sa budú vysokonapäťové elektrické vedenia ligotať

08.12.2014 Trasy vysokého napätia, ktoré križujú vtáčie migračné cesty, budú ligotavejšie. Po Taliansku a Maďarsku sa odborníci najnovšie chystajú do Česka, aby hľadali spoločné riešenia, kde a ako trblietavé predmety rozmiestniť. Riešenie kolízie vtákov s elektrickými vedeniami si žiada koordináciu opatrení. Na Slovensku na nich spolupracuje ministerstvo životného prostredia s mimovládnou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku, s energetikmi a zapojila sa aj Štátna ochrana prírody.

V zelenom rezorte vyzbierali viac ako pol tony zimného šatstva

05.12.2014 Predvianočnú charitatívnu zbierku zimného šatstva, topánok a bielizne pre obyvateľov azylových domov v Dolnej Krupej, Hlohovci a Malackách organizovalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Partnerom v tejto akcii mu bol štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Výsledok prvej spoločnej zbierky je viac ako 600 kg oblečenia.

Rozpočet MŽP SR bude na budúci rok vyšší o 15 miliónov eur oproti pôvodnému návrhu

04.12.2014 Ministerstvo životného prostredia bude mať v budúcom roku k dispozícii zo štátneho rozpočtu vyše 45,5 milióna eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý dnes schválil parlament. Táto suma je oproti pôvodnému návrhu rozpočtu vyššia o 15 miliónov eur, o ktoré požiadal minister životného prostredia Peter Žiga. Navýšené prostriedky poputujú na protipovodňové opatrenia a na činnosť Slovenského hydrometeorologického ústavu. Ďalších viac ako 631 miliónov eur bude mať rezort k dispozícii z prostriedkov Európskej únie, ktorých prevažná časť pôjde do oblasti vodného hospodárstva.

Štát vypovie zmluvu o prenájme elektrárne Gabčíkovo

04.12.2014 Štát sa rozhodol po ôsmich rokoch vypovedať zmluvu so Slovenskými elektrárňami o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Ide o zmluvu o prevádzke VEG, ktorú Slovenské elektrárne podpísali so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2006 v rámci procesu predaja 66-percentného podielu elektrární talianskej spoločnosti Enel. Premiér Robert Fico odôvodnil vypovedanie zmluvy jej vážnymi porušeniami.

Minister Peter Žiga: „Chceme viac peňazí na protipovodňovú ochranu aj pre SHMÚ.“

02.12.2014 Bojovať proti povodniam až v momente, keď obyvateľov Slovenska ohrozuje veľká voda, je neskoro. Na povodne sa treba pripraviť vopred, pričom investícia do prevencie sa mnohonásobne vráti. Vyhlásil to v parlamente minister životného prostredia Peter Žiga, keď požiadal poslancov o zvýšenie rozpočtu envirorezortu, najmä na protipovodňové opatrenia.

MŽP SR: Parlament schválil novelu vodného zákona

02.12.2014 Vodu odobratú z vodných útvarov na území SR nebude možné prepravovať cez hranice dopravnými prostriedkami a potrubím. Výnimkou bude poskytovanie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Vyplýva to z novely vodného zákona z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorú 86 hlasmi schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Voda po novom získava charakter strategickej suroviny a novela prináša významné zmeny a posilnenie jej ochrany. Novinkou je zákaz viesť ropovod cez vodohospodársky chránenú oblasť ako je Žitný ostrov.

Parlament schválil novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami

02.12.2014 Slovensko sa v budúcnosti nezapojí do obchodu s emisnými kvótami pre emisie oxidu siričitého a oxidu dusíka. Rozhodla o tom Národná rada Slovenskej republiky, keď schválila novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorú vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR. V zákone zostane len obchodovanie s emisnými kvótami skleníkových plynov v SR. Cieľom tohto kroku je zjednodušiť a zefektívniť obchodovanie s emisiami.

V Lime otvorili 20. konferenciu Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy

02.12.2014 V pondelok 1. decembra otvorili v hlavnom meste Peru 20. konferenciu Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Zástupcovia 194 krajín sveta by mali počas dvoch týždňov dohodnúť text novej univerzálnej klimatickej dohody. Slovenskú delegáciu na konferencii povedie minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý vystúpi s prejavom počas rokovania na najvyššej úrovni.

Indikátory zeleného rastu v SR inšpirované OECD

25.11.2014 Slovenská republika patrí k tým členských štátom OECD, ktoré vypracovali svoj vlastný národný súbor indikátorov zeleného rastu. Indikátory zeleného rastu SR vypracovala Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v spolupráci s odborníkmi medzirezortnej expertnej skupiny.

MŽP SR: Veterná kalamita spred desiatich rokov zmenila Tatry

19.11.2014 Išlo o najsilnejšiu víchricu v Tatrách v novodobej histórii. Chladný a suchý vietor nazývaný aj ako tatranská bóra, ktorá prichádza v náporoch, zasiahla 19. novembra pred desiatimi rokmi najstarší národný park na Slovensku – Tatranský národný park. Víchrica bola najničivejšia v oblasti od Vyšných Hágov po Tatranskú Lomnicu v nadmorskej výške 800 až 1300 metrov. Tatranská príroda sa od tejto ničivej veternej kalamity, ktorá zmenila Tatry, pomaly spamätáva.

MŽP: Geológovia podporili projekt Trvalo udržateľné plánovanie kameniva v juhovýchodnej Európe

19.11.2014 Aké budú požiadavky na kamenivo v kontexte geológie, dopravnej dostupnosti, ochrany prírody a krajiny a plánov v oblasti výstavby a dopravy? Odpovede na tieto otázky riešili geológovia a odborníci 27 partnerských organizácií z 13 krajín juhovýchodnej Európy a Turecka v projekte Trvalo udržateľné plánovanie pre oblasť kameniva v juhovýchodnej Európe (Sustainable Aggregates Planning in South East Europe – SNAP-SEE). Projekt bol financovaný z programu medzinárodnej spolupráce EÚ – Program Juhovýchodná Európa. Slovenská republika sa v období od októbra 2012 do novembra 2014 podieľala na riešení projektu vďaka odborníkom Ministerstva životného prostredia SR.

Štátny tajomník Vojtech Ferencz odovzdal ocenenia Zlatý mravec 2014

14.11.2014 V rámci 10. ročníka medzinárodnej konferencie Deň odpadového hospodárstva organizátori ocenili päť inovatívnych projektov z oblasti odpadového hospodárstva. Ocenenia v podobe sošky zlatého mravca a certifikátu autorom víťazných projektov odovzdal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Vojtech Ferencz. Cieľom ocenenia Zlatý mravec je dostať do povedomia verejnosti problematiku odpadov a ich spracovávania.

MŽP: Priehradný múr Oravskej priehrady slúži po 24 rokoch opäť ako cesta pre osobné autá

13.11.2014 Horná Orava sa dočkala opätovného sprevádzkovania dôležitej výrazne skracujúcej spojnice. Cesta po priehradnom múre Oravskej priehrady opäť oficiálne slúži ako riadna cestná komunikácia pre osobné autá. Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – Slovenský vodohospodársky podnik investoval do rekonštrukcie priehradného múra viac ako milión eur. Takmer tristo metrový úsek skráti vodičom cestu medzi Trstenou a Námestovom o vyše šesť kilometrov.

Výstavbu poldrov v Kežmarku komplikuje majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov

11.11.2014 Problém s povodňami v Kežmarku sa systematickejšie neriešil od roku 2010, keď mesto i okolité obce postihli ničivé povodne. Situáciu sa operatívne rozhodlo riešiť Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom programu protipovodňových opatrení v rámci Slovenska. Zastaviť vodu ešte predtým, ako príde do Kežmarku sa dá suchými nádržami, vybudovanými nad mestom. Tu sa ale rezort životného prostredia stretáva s problémom vyrovnania majetkových vzťahov na pozemkoch, kde by tieto poldre mali byť.Petíciu za riešenie protipovodňovej situácie si osobne v Kežmarku prevzal minister životného prostredia Peter Žiga.

Vodohospodári odovzdali ďalšie úseky protipovodňovej ochrany na Hornáde

10.11.2014 Ďalšie zrekonštruované úseky ochrannej hrádze rieky Hornád v intraviláne mesta Košíc dnes slávnostne skolaudovali za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Dnes sa odovzdávali tri stavby - rozšírenie a úprava koryta pri Ťahanovskom moste, vybudovanie siedmich stabilizačných prahov a oddychového miesta a obslužná komunikácia, využiteľná ako rekreačná cyklotrasa. Celkové náklady dosiahli 650.000 eur bez DPH.

V Handlovej otvoria novú expozitúru Slovenského banského múzea v januári

07.11.2014 Banské múzeum v Handlovej, ktoré bude prvou expozíciou Slovenského banského múzea mimo Banskej Štiavnice, bude do konca roka dokončené a oficiálne sa otvorí 5. januára 2015. Informoval o tom minister životného prostredia Peter Žiga počas svojho kontrolného dňa v múzeu. Banské múzeum v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR, podľa ministra Petra Žigu, určite patrí do Banskej Štiavnice a na územie hornej Nitry, keďže v Handlovej sa začalo ťažiť po prvý raz uhlie na Slovensku.

Sanačné práce na zosuvoch pri Prievidzi by mali byť hotové v decembri

07.11.2014 Sanáciu zosuvov, ktoré postihli prímestské časti Prievidze Veľká Lehôtka a Hradec, by mali pracovníci dokončiť v polovici decembra. Väčšia časť prác, ktoré boli vyčíslené približne na 800 tisíc eur a hradí ich štát, je už dokončená. Priebeh prác skontroloval minister životného prostredia Peter Žiga.

Európsky týždeň mobility 2014 vyvrcholil ocenením aktívnych samospráv

07.11.2014 Slávnostným odovzdávaním cien spojeným s národným workshopom vyvrcholil v piatok 7. novembra 2014 Európsky týždeň mobility (ETM). V martinskom hoteli Turiec sa stretli zástupcovia úspešných samospráv, predstavitelia inštitúcií a organizácií, ktorým myšlienka mobility a kvality životného prostredia nie je ľahostajná. Na národnom workshope nechýbali riaditeľ kancelárie ministra životného prostredia Vladimír Rak, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Martin Vavřinek a vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

MŽP: Na ochranu životného prostredia pôjde historicky najviac peňazí

06.11.2014 Na ochranu životného prostredia pôjde vďaka Operačnému programu Kvalita životného prostredia v histórii samostatného Slovenska najviac peňazí. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave minister životného prostredia Peter Žiga. V rámci operačného programu bude môcť Slovensko v rokoch 2014 až 2020 čerpať z európskych štrukturálnych a investičných fondov 3,138 miliardy eur. Spolu s prostriedkami vyčlenenými zo štátneho rozpočtu tak bude mať Slovensko na ochranu životného prostredia k dispozícii 4,308 miliardy eur.

Prezident odobril ústavný zákaz vývozu vody do zahraničia

05.11.2014 Ústavný zákaz vývozu vody zo Slovenska od decembra platí. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu základného zákona štátu, ktorú parlament schválil.

V Bardejove dobudujú kanalizáciu za 1,6 milióna eur

31.10.2014 Predstavitelia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti spolu s ministrom životného prostredia SR Petrom Žigom dnes v Bardejove slávnostne začali výstavbu chýbajúcej kanalizácie. V rámci projektu za viac ako 1,6 milióna eur sa zvýši pripojenie obyvateľov v rámci mesta na kanalizáciu na 97,4 % a vytvorí sa 237 nových domových prípojok v dĺžke 1724 metrov.
Strana: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]