Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Začína sa výstava Krotenie živlov alebo energie v službách človeka

Prírodné živly – vodu, oheň, vzduch a zem si človek podmaňuje a využíva energiu, ktorú z nich získava. Práve im je venovaná výstava Krotenie živlov alebo energie v službách človeka. Dnes, 5. septembra ju otvorila rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici spoločne s OZ Iniciatíva za živé mesto. Výstava sa koná pri príležitosti 300. výročia narodenia Jozefa Karola Hella a potrvá do augusta 2014.

Jednotlivé témy sú prezentované v štyroch miestnostiach s témou konkrétneho živlu spolu s exponátmi Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici a Slovenského technického múzea v Košiciach. Výstava je určená pre širokú verejnosť, ale realizovaná predovšetkým pre rôzne vekové kategórie školákov. Pre deti sú pripravené interaktívne prehliadky, tematicky prispôsobené veku a témam, s ktorými sa deti v škole stretávajú.

Energiu zo živlov ľudstvo využíva v rôznych oblastiach – od vodného kolesa, cez čerpacie stroje, bezpečnostnú lampu v baníctve, svetlo žiarovky či pohon stlačeným vzduchom. Vďaka Hellovi baníctvo v 18.storočí zvládlo vodu, živel, ktorý im zatápal bane a bránil ťažiť drahé kovy. Unikátne čerpacie zariadenia a výstavba vodných nádrží pre pohon banských zariadení, sa stali základom prosperity banského podnikania pre ďalšie dve storočia.

Zdroj: SBM, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: SBM