Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Projekt Energia pre prírodu prináša ovocie

Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku a Klub slovenských turistov podpísali v uplynulých dňoch v Starom Smokovci Memorandum o spolupráci so Slovenskými elektrárňami, členom skupiny Enel. Cieľom je pokračovať v projektoch na ochranu biodiverzity v Tatrách. V stredu 25. septembra 2013 stretnutie pokračovalo znovuotvorením Chaty pod Rysmi, ktorej Slovenské elektrárne v rámci Ekologizácie vysokohorských chát prispeli na akumulačné batérie a konštrukciu pre fotovoltaické panely.

Súčasťou projektu je aj obnova vysokohorskej chaty M. R. Štefánika. Doteraz sa vďaka projektu Energia pre prírodu vrátilo do Tatier viac ako 1500 jedincov rôznych ohrozených zvieracích druhov a ekologizácii vysokohorských chát umožnilo ušetriť tatranské ovzdušie od 25,5 ton oxidu uhličitého (CO2) ročne. Kľúčovými projektmi roku 2013 sa stalo historicky prvé sledovanie cesty orla krikľavého Arnolda do zimoviska a druhá turbína malej vodnej elektrárne na Chate pri Zelenom plese.

Správa TANAPu spolupracuje so Slovenskými elektrárňami od roku 2007. „Verím, že naša spolupráca bude pokračovať aj v budúcich rokoch a pomôže nám pri realizácii ochrany našich vzácnych klenotov Tatier,“ zhodnotil spoluprácu riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.

Vďaka projektu sa podarilo zrealizovať všetky on-line prenosy zvierat, zaviesť webkamery, zabezpečiť prenos svišťov do Belianskych Tatier a nainštalovať fotopasce. Ich zásluhou ochranári zmapovali podrobne populáciu medveďa, rysa a našli aj živočíchy, ktoré niekoľko rokov neboli potvrdené v Tatrách, ako napr. mačka divá.

V tomto roku predstavili partneri verejnosti projekt monitorovania orla krikľavého na jeho ceste do zimoviska v Afrike. Orol Arnold má od polovice augusta na tele miniatúrnu solárnu vysielačku. Ochranári ho odchytili na podhorí západných Tatier, momentálne sa nachádza v Turecku a smeruje pravdepodobne do Tanzánie. Jeho aktuálnu polohu môžete sledovať tu: http://spravatanap.sk/web/index.php/component/content/article/2-uncategorised/140-lety-arnolda.

Ďalším projektom v rámci Ekologizácie vysokohorských chát je Chata pri Zelenom plese. Tatranská chata, ktorá nie je zapojená do rozvodnej sústavy a pôvodne využívala iba dieselový generátor, už rok spotrebováva čistú elektrinu vyrobenú špeciálnou turbínou Banki. V tomto roku projekt pokračoval inštaláciou druhej turbíny, ktorá umožní využitie nárazových zvýšených prietokov pri topení snehu a pri výkone 13 MW zvyšuje objem ušetrených emisií CO2 na 15 ton ročne.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: Správa TANAPu