Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Vláda podporila sanáciu zosuvných území Trenčianskeho kraja

Ministri financií, vnútra a životného prostredia majú podporiť opatrenia na stabilizáciu vodných tokov Trenčianskeho kraja v súvislosti so zosuvnými územiami vo výške 2,6 milióna eur. Rozhodla o tom vláda na výjazdovom rokovaní v Handlovej.

Riešiť majú aj sanáciu zosuvných území v Handlovej a okolí s nákladmi 1,05 milióna eur. Pri týchto opatreniach by mali zohľadniť možnosti štátneho rozpočtu.
Ministri financií a životného prostredia majú tiež zabezpečiť 200 tisíc eur na dokončenie expozície Banského uhoľného múzea v Handlovej. "Baníctvo si zaslúži mať takúto expozíciu, je to súčasť našej kultúry,“ povedal premiér Robert Fico. Handlová je mesto s najstaršou uhoľnou tradíciou na Slovensku, uhlie sa tam ťaží od roku 1909. Banské múzeum však v meste stále chýba. Snahy zmeniť to vyústili pred niekoľkými rokmi do dohody medzi ministerstvom životného prostredia, pod ktorého správu patrí Banské múzeum v Banskej Štiavnici, mestom Handlová a Hornonitrianskymi baňami Prievidza. Mesto kúpilo od baní objekt bývalého banského hotela a ministerstvo rozhodlo, že doň presťahuje uhoľnú expozíciu z Banskej Štiavnice. V roku 2009 sa začali práce na rekonštrukcii objektu, neskôr sa však pre hospodársku krízu zastavili. V máji tohto roku sa stavebné práce opäť obnovili.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR