Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Medzinárodné stretnutie outdooru a turizmu v Tatrách

Priaznivci skialpinizmu, turizmu a iných outdoorových športov v prírode sa v uplynulých dňoch stretli v Liptovskom Mikuláši na najväčšej organizovanej konferencii o outdoorových športoch v Európe. Konferenciu spoluorganizovala sieť ENOS - European tourism and outdoor sports network. Podujatia sa za Ministerstvo životného prostredia SR zúčastnil generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny Rastislav Rybanič, ako aj riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Zdôraznili, že envirorezort podporuje využívanie chránených území návštevníkmi na turistiku a outdoorové aktivity, ale musia byť v súlade so zákonom o ochrane prírody a návštevnými poriadkami jednotlivých chránených území.

Rozlohou sa národné parky – predovšetkým TANAP a NAPANT nemôžu rovnať francúzskym či rakúskym alpám, a z toho dôvodu ani športové aktivity v nich realizované nemôžu dosahovať porovnateľné hodnoty. „Sme veľmi radi, že takéto podujatie svetového formátu sa podarilo zorganizovať na Slovensku, za čo úprimne gratulujeme organizátorom. Je dôležité hovoriť o spolupôsobení športových aktivít v prírode, a o ich lepšej organizácii, tak aby boli realizované v harmónii s prírodou a prispievali k rozumnému využívaniu horských chránených území,“ pripomenul šéf sekcie ochrany prírody MŽP SR Rastislav Rybanič.

Ochranári zo Správy TANAPU vo svojich vstupoch poukázali napríklad na skutočnosť, že vedia chrániť záujmy ochrany prírody a zároveň vedia vyjsť v ústrety aj turizmu. Dôkazom je udelenie výnimky, ktorá povoľuje lyžovať v Žiarskej doline mimo svištieho biotopu po uzávere – teda od 16. apríla do 15. mája. Tá sa v uplynulej sezóne podľa ochranárov osvedčila a priaznivci skialpinizmu budú mať túto možnosť aj v nadchádzajúcej sezóne.

Zdroj: Správa TANAPU, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: Správa TANAPU