Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Vyhlásenie súťaže Dedina roka 2013

Slovenské obce zabojujú v národnej súťaži Dedina roka o prestížny titul a možnosť reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Podmienky a pravidlá súťaže dnes vyhlásila rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Slovenská agentúra životného prostredia. Oficiálne tak spolu so Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska otvorili 7. ročník súťaže Dedina roka 2013. Hlavnou myšlienkou je zachovanie tváre a duše slovenskej dediny. Zúčastniť sa jej môže každá obec bez štatútu mesta, ktorá dokáže prezentovať príkladné aktivity a iniciatívy uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle trvalo udržateľného rozvoja vidieka.

Cieľom súťaže Dedina roka je povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov. Súťaž umožňuje priblížiť obnovu slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Taktiež vytvára priestor zúčastneným obciam prezentovať celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú a upozorniť na to, že vidiecky priestor je podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou územia Slovenska. Generálnym partnerom súťaže je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo.

Okrem titulu Dedina roka môžu byť v súťaži udelené ocenenia v kategóriách: Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako partner, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada. Národná hodnotiaca komisia súťaže Dedina roka 2013 môže zvážiť udelenie mimoriadneho ocenenia za pozoruhodné výsledky.

Od roku 2001 sme do európskej súťaže nominovali už šesť národných víťazov súťaže Dedina roka, ktorí nás úspešne reprezentovali na európskej úrovni. V roku 2002 to bol Soblahov z okresu Trenčín, v roku 2004 Hrušov z okresu Veľký Krtíš, v roku 2006 Vlachovo z okresu Rožňava, v roku 2008 Liptovská Teplička z okresu Poprad, v roku 2010 Dobrá Niva z okresu Zvolen, v roku 2012 Oravská Lesná z okresu Námestovo, ktorá bola víťazom národnej súťaže Dedina roka 2011.

Podrobnejšie informácie o súťaži, vrátane podmienok a pravidiel súťaže, termínov a prihlášky obce do súťaže Dedina roka 2013 sú zverejnené na oficiálnej webovej stránke Programu obnovy dediny www.obnovadediny.sk. Impulz na prihlásenie do súťaže môže dať obci ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Uzávierka prihlášok je 30. 4. 2013. Internetové hlasovanie o „naj“ obec sa začne 6. mája a skončí 31. augusta 2013 na webovej stránke www.e-obce.sk.

Zdroj: SAŽP, Odbor komunikácie MŽP SR