Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Vláda sa dohodla s U.S. Steel, zostáva v Košiciach

Vláda SR sa dohodla s americkou spoločnosťou U.S. Steel na jej o ďalšom zotrvaní v košickej hutníckej firme. Predseda vlády Robert Fico, ministri životného prostredia Peter Žiga, financií Peter Kažimír a hospodárstva Tomáš Malatinský podpísali v utorok so zástupcami amerického investora memorandum o jeho ďalšom pôsobení v Košiciach. Na východe Slovenska sa tak podarilo udržať približne 12 500 pracovných miest.

"Považujeme to za veľmi dôležité nielen pre Košice, východ, ale pre celé Slovensko," povedal po podpise memoranda premiér Robert Fico. Vláda sľúbila americkej firme úľavy v oblastiach energetiky a životného prostredia. „S vedením U. S. Steelu sme dohodli veľmi korektné podmienky v oblasti ich investícií do modernizácie kotlov alebo úľavách pri výrobe zelenej elektriny,“ zhodnotil minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa predsedu vlády Roberta Fica Slovensko neposkytlo americkému investorovi žiadny priamy investičný stimul zo štátneho rozpočtu a nejde ani o daňové prázdniny. V memorande sa nespomínajú ani žiadne úľavy pri platbách emisných kvót. „Emisné kvóty sú regulované smernicou Európskej komisie a platia pravidlá pri obchodovaní rovnako pre U. S. Steel ako pre každý ďalší podnik. Takže tam sme v rámci memoranda neriešili žiadne úľavy,“ povedal Peter Žiga. Americká spoločnosť U.S. Steel sa naopak zaviazala, že udrží zamestnanosť v košickom podniku. Vláda dohodou dosiahla, že Američania z košickej hutníckej fabriky neodídu najbližších päť rokov, nebudú hromadne prepúšťať a udržia zamestnanosť na súčasnej úrovni. Po piatich rokoch sa predstavitelia vlády a americkej spoločnosti vrátia k rokovaniam a znova prehodnotia nastavené podmienky.

Oceliarsky gigant chcel z Košíc odísť pre končiace sa daňové prázdniny, rastúce energetické náklady, či pre prísnejšie regulácie Európskej únie v oblasti životného prostredia. Firma pre opatrenia Bruselu musí napríklad do roku 2016 zrekonštruovať tri kotly, ktoré spaľujú energetické uhlie a poháňajú turbíny podnikovej elektrárne. Podľa prezidenta U. S. Steel Košice Davida Rintoula firma investuje do modernizácie kotlov v závode energetika zhruba 70 až 80 mil. eur. "Zmodernizovaný závod bude využívať v kotloch a pri výrobe tzv. zelenej elektrickej energie koksárenský, vysokopecný plyn a plyn vznikajúci pri výrobe ocele," uviedol Rintoul. Podľa odborárskeho šéfa košických hutníkov Mikuláša Hintoša sa zachránilo približne 10 600 pracovných miest priamo v hutníckej výrobe a vrátane dcér si tak udrží prácu spolu okolo 12 500 zamestnancov.

Zdroj: SITA, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: TASR, SITA