Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Minister Peter Žiga odovzdal vrt do správy mesta Handlová

Hydrogeologický vrt v Handlovej patrí mestu. Minister životného prostredia Peter Žiga ho dnes slávnostne odovzdal primátorovi Rudolfovi Podobovi. Zmluvu o bezplatnom prevode podpísali v marci 2013. Mesto plánuje využiť vrt na napojenie plavárne mesta na zdroj termálnej vody. Ako zdroj vody chce vrt Handlová využiť aj pre akvapark, ktorý by mal vzniknúť rekonštrukciou verejného kúpaliska. Voda s teplotou 37,5 °C má pre budúce využitie veľmi priaznivé chemické zloženie a mineralizáciu. Svojím chemickým zložením je podobná termálnej vode v kúpeľoch Turčianske Teplice, v Chalmovej alebo v Kremnici. Zdroj termálnej vody je podľa odborníkov nevyčerpateľný.

"Aj tento vrt je dôkazom, že bohatstvo Handlovej sa skrýva pod zemou. Pre mesto sa otvárajú veľké možnosti pre cestovný ruch. Namiesto ničivej vody, ktorá Handlovú zasiahla pred viac ako dvoma rokmi, nech voda z tohto miesta pomôže rozvoju a rozkvetu," povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Vrt bol súčasťou hydrogeologického výskumu v Handlovskej kotline, ktorý realizoval Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Vrt slávnostne pokrstili v roku 2010. Bol súčasťou hydrogeologického výskumu v Handlovskej kotline, ktorý realizoval Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Vrtné práce sa skončili 7. januára 2010, odvtedy sa ho mesto snažilo dostať medzi svoj majetok.

Zdroj: SITA, Odbor komunikácie MŽP SR