Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Expozitúra Slovenského banského múzea v Handlovej by podľa ministra Petra Žigu mohla byť už na budúci rok

Muzeálna expozitúra uhoľného baníctva v rámci Slovenského banského múzea v Handlovej by mohla slúžiť verejnosti už na budúci rok. Priamo v Handlovej o tom informoval minister životného prostredia Peter Žiga. Spoločne s primátorom Handlovej Rudolfom Podobom si prezreli stav prác rekonštruovaných vnútorných priestorov bývalého banského hotela.

Minister životného prostredia Peter Žiga skonštatoval, že ministerstvo sa s mestom a Hornonitrianskymi baňami Prievidza, ktoré sa na projekte podieľajú aj finančne, dohodli, že by mali urýchliť proces vytvorenia plánovanej expozitúry. "Verím tomu, že sa nám na jeseň tohto roka múzeum podarí stavebne dokončiť, v priebehu zimy by malo prebiehať premiestňovanie expozícií a na jar by to malo byť už otvorené pre verejnosť," objasnil minister.
Primátor Handlovej Rudolf Podoba vysvetlil, že dlhodobým cieľom mesta bolo vytvoriť spomienku na baníctvo, keďže sa s mestom spája približne storočná tradícia priemyselnej ťažby hnedého uhlia. "Za týmto účelom sme rokovali s ministerstvom životného prostredia v roku 2008, za týmto účelom sme za jednu korunu predali ministerstvu budovu bývalého banského hotela, ktorý tu bol začiatkom 20. storočia, pretože historicky je táto budova s baníctvom úzko spojená," doplnil primátor Handlovej.
Podľa slov primátora Handlovej bolo do dnešného dňa do projektu expozitúry banského múzea preinvestovaných celkovo vyše 200.000 eur a vnútorná rekonštrukcia budovy je v súčasnosti hotová na 80 percent. Tento rok je odhadovaný objem investícií vo výške 120.000 eur. "Zároveň v lete minulého roku HBP z Prachárne z Banskej Štiavnice, kde došlo k prelomeniu strechy, previezli a uskladnili vo svojich budovách v bani Handlová celú expozitúru. Takže tá je pripravená, aby sme ju mohli na budúci rok v zrekonštruovanej budove vystaviť," uzavrel primátor.
Zriaďovateľom banského múzea v Handlovej je Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Slovenské banské múzeum spravuje v Banskej Štiavnici sedem expozičných celkov venovaných histórii baníctva. Plánovaná expozitúra uhoľného baníctva v Handlovej, ktorú MŽP nariadila vláda zriadiť ešte v roku 2009, bude teda prvou expozíciou banského múzea mimo Banskej Štiavnice.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR