Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

V deviatich mestách Slovenska začal Envirofilm

V znamení filmov s environmentálnou problematikou aj sprievodných podujatí sa bude niesť tento týždeň v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici, Košiciach, Skalici, Poltári, Krupine a Bratislave. V poradí 19. ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013 otvoril dnes v Banskej Bystrici minister životného prostredia Peter Žiga spoločne so štátnym tajomníkom Jánom Ilavským.Do súťažnej prehliadky filmov a televíznych programov s environmentálnou problematikou sa prihlásilo 189 filmových titulov z 29 krajín, čo je rekordný počet filmov v histórii Envirofilmu.Slávnostné vyhodnotenie festivalu bude 7. júna.

"Envirofilm, podobne ako iné akcie vzdelávacieho charakteru, je ďalším zrniečkom do mozaiky, ktorými sa snažíme vytvárať environmentálne povedomie aj environmentálnu výchovu nielen u detí, ale aj dospelých," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga. Preto si myslí, že skutočnosť, že ide už o 19. ročník festivalu, je významným faktorom toho, že sa snažia medzi laickú, ale aj odbornú verejnosť dostávať problematiku ochrany prírody a environmentálneho správania. "A má to dobrú odozvu, hlavne u verejnosti," doplnil šéf envirorezortu Peter Žiga.

Vyhlasovateľom filmového festivalu je Ministerstvo životného prostredia SR, hlavným organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia. Na festivale majú premiéru Saudská Arábia a Kolumbia.

"Každý rok je niečím zaujímavý, výnimočný, v tomto roku sme sa pridali k celoeurópskej kampani, ktorú vyhlásila komisárka Európskej únie pre oblasť klímy Connie Hedegaard 'Dobrá klíma pre svet, ktorý mám rád'. Čiže, SR aj prostredníctvom festivalu sa k tomuto pripája. To znamená, že všetky sprievodné podujatia a vo všetkých deviatich mestách súvisia trochu s touto kampaňou, a to sú témy sprievodných podujatí," povedala pred otvorením manažérka festivalu Dagmar Rajčanová.

Výberová komisia posunula hlavnej medzinárodnej porote 55 filmov a tieto súťažné snímky sa budú premietať vo všetkých festivalových mestách - v Banskej Bystrici všetky a v ostatných podľa výberu a možností, ktoré majú. Snímky sú rozdelené do štyroch kategórií - spravodajstvo a publicistika, dokumentárna tvorba, vzdelávacie a náučné a nakoniec voľná tvorba a filmy pre deti a mládež.

Každoročne obohacujú filmovú časť festivalu aj sprievodné podujatia. Okrem medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet a pokusu o vytvorenie nového slovenského rekordu v počte návštevníkov – mladých milovníkov prírody v chránených územiach sú vo všetkých festivalových mestách pripravené besedy, výstavy a podujatia pre deti.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR