Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Pokus o slovenský rekord v chránených územiach

Rezortná organizácia ministerstva životného prostredia - Štátna ochrana prírody SR sa po prvýkrát v histórii pokúsi o slovenský rekord v rámci akcie Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach. Toto úsilie o vytvorenie rekordu vyvrcholí symbolicky na Svetový deň životného prostredia – 5. júna. Podujatie je zároveň sprievodnou aktivitou k Medzinárodnému festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013.

Cieľom je prilákať do prírody a chránených území deti zo všetkých kútov Slovenska. Ochranári z 8 národných parkov, 10 chránených oblastí, Regionálneho centra ochrany prírody vo Zvolene a Správy slovenských jaskýň poukážu na to, že čas strávený v prírode je pre deti zmysluplný. Môžu sa v nej naučiť skutočným hodnotám a pokore. Lákadlom je najmä pestrosť chránených území a množstvo environmentálnych programov.

Deti sa oboznámia s hodnotami najstarších pralesov a mokradí Slovenska, vtáčieho územia v Latorici, travertínov v Bešeňovej, Prelomu Dunajca v PIENAPe a orchideí v NP Nízke Tatry. Turniansky hradný vrch, hrad Šomoška, Pohanský hrad, Starý hrad – Strečno, ale aj Šarišský hradný vrch spoznajú z hľadiska histórie a ich významu pre ochranu prírody. Mladí milovníci prírody prejdú Manínskou tiesňavou, Gaderskou dolinou, Drienčanským krasom, krasom v Muránskej planine a cez Náučný chodník Slané vody na Hornej Orave sa dostanú až do Poľska. Navštívia aj Botanickú záhradu v Banskej Štiavnici, Hurbanov park v Dunajských luhoch a Zoborskú lesostep v Ponitrí. Environmentálne programy pre deti sú pripravené aj v Tatranskom národnom parku, NP Poloniny a CHKO Východné Karpaty.

Akciu koordinuje riaditeľka CHKO-BR Poľana Vladimíra Fabriciusová, mobil: 0903 298 301, e-mail: . Nad správnosťou rekordu bude dohliadať komisár Knihy slovenských rekordov. Výsledky oznámi oficiálne v deň realizácie rekordu - 5. júna medzi 9:00 až 11:00 v Národnej prírodnej rezervácii Badínsky prales. Certifikát prevezme riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš cca o 12:00 až 13:00 v budove Štátnej ochrany prírody SR na Tajovského 28 v Banskej Bystrici. Účasť médií na podujatí je vítaná.

Odbor komunikácie MŽP SR