Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

R. Raši navrhol zmeniť vyvlastňovaciu novelu, minister P. Žiga ho podporuje

Pri rozhodovaní o ťažbe zlata alebo uránu sa pravdepodobne nebude dať využiť pripravovaná novela zákona týkajúca sa významných investícií. Umožniť by to mal pozmeňujúci návrh z dielne poslancov Smeru-SD Richarda Rašiho a Jána Senka, ktorý dnes predstavili plénu Národnej rady SR. V prípade banských činností je však podľa Rašiho potrebné ponechať samospráve jej kompetencie. Návrh primátora Košíc podporuje aj minister životného prostredia Peter Žiga.

Novela, ktorá sa týka významných investícií, je v súčasnosti v parlamente v druhom čítaní, pripravila ho trojica poslancov Smeru-SD Maroš Kondrót, Michal Bagačka a František Petro. Viacerí, najmä opoziční poslanci však upozorňovali na to, že ak zákon prejde, samosprávy už nebudú môcť urobiť nič s ťažbou zlata či uránu, o ktorej rozhodne vláda a určí ju za významnú investíciu. Podobný prípad môže byť aj výstavba ropovodu či kasína. "Takýto návrh zákona by pre Košice znamenal, že samospráva nebude mať možnosť vyjadriť sa k banským projektom, akým je napríklad aj ťažba uránu na Jahodnej," argumentoval poslanec Smeru-SD Richard Raši. Ak poslanci jeho pozmeňujúci návrh odobria, o územnom rozhodnutí o umiestnení banského diela alebo banskej stavby bude aj naďalej rozhodovať obec ako stavebný úrad. O stavebnom povolení bude rozhodovať vo vymedzených prípadoch špecializovaný stavebný úrad – obvodný banský úrad. Pri povoľovaní banských stavieb a banských diel, ktoré stavebné povolenie nevyžadujú, bude obvodný banský úrad postupovať podľa banského zákona. Podporu tomuto poslaneckému návrhu vyjadril aj minister životného prostredia Peter Žiga: „Pozmeňujúci návrh primátora Košíc Richarda Rašiho plne podporujem. Ako minister životného prostredia jednoznačne odmietam ťažbu uránu v lokalite Jahodná pri Košiciach, alebo zlata v Detve. Považujem za potrebné, aby samospráve zostala možnosť záväzne odmietnuť ťažbu v takýchto environmentálne citlivých prípadoch. Tento návrh je signálom, že sa v žiadnom prípade nikto nesnaží zadnými vrátkami zvrátiť súčasný stav,“ povedal minister Žiga.
V samotnej novele zákona chce trojica zákonodarcov Smeru-SD zaviesť, aby sa kategória významných investícií rozšírila na všetky druhy stavieb. Za významnú investíciu sa bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur. Poslanci chcú zároveň novelizovať aj stavebný zákon. Do praxe by sa tak mala zaviesť novinka, že pri významnej investícii už nebude potrebné záväzné stanovisko obce ako dotknutého orgánu v územnom konaní. O tom, že ide o významnú investíciu, totiž rozhoduje vláda. Podľa predkladateľov tak pôjde o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR