Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Na postreky proti komárom má vláda SR pripravené peniaze

Postreky proti komárom po povodniach nateraz nie sú potrebné. Hygienici vyhľadávajú liahniská komárov a vyhodnotia, kedy bude nutné zasiahnuť. Na riešenie krízových situácií má vláda SR k dispozícií 11 mil. eur. Z tejto sumy je pripravená preplatiť všetky náklady spojené so zákrokom proti komárom. Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu sa v treťom, štvrtom a piatom stupni ochrany prírody nebudú môcť robiť chemické postreky. To je možné len na výnimku.

Chránené sú práve územia okolo zaplaveného Devína. „Jedine, že by bol vyhlásený mimoriadny stav. V tom prípade žiadatelia nebudú musieť prechádzať procesom schvaľovania týchto výnimiek v rámci ochrany prírody,“ povedal šéf envirorezortu Peter Žiga.

Ministerstvo vnútra sa ponúklo, že starostom a primátorom pripraví aj manuál, ako postupovať „Aby nenastal chaos, že 40 alebo 50 obcí tu začne robiť obstarávania na postreky a bude to nekoncepčné,“ pripomenul minister životného prostredia Peter Žiga. Takto by postreky urobili v jednom čase, jednou látkou.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská dodala, že postreky sa robia najmä na ochranu ľudí. Keby sa teda aj liahnisko komárov našlo v chránenej oblasti, neznamená, že tam budú potrebné postreky. Situáciu bude potrebné najskôr vyhodnotiť. Postreky sa selektujú podľa toho, či sa striekajú larvy alebo už vyliahnuté komáre. Vo väčšine prípadov, najmä v chránených územiach si príroda poradí sama.

Zdroj: TASR, SITA, Odbor komunikácie MŽP SR