Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Komárno by malo povodeň zvládnuť

Dunaj dosiahol o 16. hodine v Komárne 860 centimetrov. S mimoriadnou situáciou sa priamo na juhu Slovenska oboznámil minister životného prostredia Peter Žiga spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a ministrom obrany Martinom Glváčom. Hydrológovia predpokladajú v Komárne kulmináciu v sobotu okolo obeda na úrovni 870 až 890 centimetrov. Ako informoval šéf envirorezortu, protipovodňový múr v Komárne je vysoký 940 centimetrov a stále ostáva zhruba pol metrová rezerva v prípade neočakávanej situácie.

Minister životného prostredia Peter Žiga dnes vydal pokyn pre pracovníkov na vodnom diele v Gabčíkove, aby púšťali menej vody do starého koryta Dunaja a začali viac vody zadržiavať na vodnom diele Čunovo a Gabčíkovo. „Máme klasické spätné vzdutie, ktoré býva v takýchto situáciách, Váh nevie pretlačiť toľko vody do Dunaja ako za normálnych okolností, máme tam dokonca vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity,“ zdôraznil minister Peter Žiga. V súčasnosti vypúšťajú do starého koryta Dunaja o sto kubíkov za sekundu menej každú hodinu. „Ak sme v čase kulminácie púšťali 7 200, tak teraz každú hodinu púšťame o sto kubíkov menej. Mali by sme sa dostať niekde na 5 000 kubíkov v sobotu alebo počas víkendu,“ doplnil šéf envirorezortu.

Ako ďalej dodal minister Peter Žiga, keď opadne veľká voda, budú spočítavať všetky zabezpečovacie a záchranné práce, ktoré predložia na vládu, na základe toho sa vyčlenia peniaze. Škody po povodniach by nemali byť také vysoké. „Jednak škôd, ktoré boli na samotných majetkoch občanov, ale samozrejme bolo potrebných aj menej zabezpečovacích a záchranných prác, lebo voda sa nevyliala z koryta a neohrozovala Staré Mesto ani Devín,“ uzavrel minister životného prostredia Peter Žiga.

SITA, Odbor komunikácie MŽP SR