Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Ceny na ENVIROFILMe rozdané, 5 z nich ostáva na Slovensku

Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2013 má svojich víťazov. Prvýkrát v histórii Envirofilmu medzinárodná porota udelila dve hlavné ceny. Získali ich taliansky film Mŕtvi z Alosu a Narastajúci odpor z nemecko-švajčiarskej koprodukcie. Celkovo porotcovia v zložení Kateřina Javorská (SR), František Palonder (SR), Michael Havas (Nový Zéland, Česká republika), Iwona Siekierzynska (Poľsko), Ferenc Varga (Maďarsko) udelili 22 cien. Vyhlásenia víťazov sa v Banskej Bystrici zúčastnil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Ján Ilavský.

Vo filme Mŕtvi z Alosu porotu očarila vyzretosť Daniela Atzeniho (režisér) o dávnej fatálnej udalosti. Toto dielo je nielen tragickou filmovou básňou, ale zároveň aj obžalobou ľudskej spupnosti, pre ktorú je život ľudí iba bezvýznamnou položkou v ich obchodných záujmoch. Film Narastajúci odpor (réžia - Bettina Borgfeld, David Bernet) zobrazuje boj malých farmárov v Paraguaji za ochranu svojej pôdy, proti vysťahovaniu a bezohľadnej industrializácii. Film si získal porotcov dojemným portrétom sily ľudskej inteligencie a dôstojnosti jeho protagonistov.

Ocenených bolo aj 5 filmov od slovenských režisérov: Pavol Barabáš – Príbehy tatranských štítov – Posadnutí horami; Zdeno Vlach – Strážcovia noci; Zoltán Nagy – Trojuholník smrti – V prospech seba; Martin Jurza – Mercúň a režisér Pavol Kráľ – V blízkosti človeka.

Kompletný zoznam udelených cien na festivale ENVIROFILM 2013 (pdf, 140 kB)

Zdroj: SAŽP, Odbor komunikácie MŽP SR