Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Sokoly vyleteli z hniezda v priamom prenose HD kvality so zvukom

Odborníci aj široká verejnosť sa počas ôsmich týždňov delili o zážitky z pozorovania sokolích mláďat od vyliahnutia až po výchovu. Rodinku sokola myšiara, ktorá sa udomácnila na najvyššom poschodí kostola na námestí v Žiline, vďaka pokračujúcim online prenosom obdivovali tisícky návštevníkov internetových stránok Správy TANAPu. Mimoriadny záujem o tieto unikáty dokumentuje aj fakt, že sa pripájali návštevníci zo 74 krajín celého sveta.

O prevádzku web kamery vysoko nad ruchom námestia sa Správa TANAPu starala spoločne s firmou PROFI – NET s.r.o. a občianskym združením Tilia. Každý deň pribúdajú noví pozorovatelia, o čom svedčia štatistiky návštevnosti, ale aj veľké množstvo emailov, ktoré prichádzajú od divákov zo sveta. Po živom prenose z výchovy mláďat sokolov pripravuje Správa TANAPu atraktívny prenos z biotopu svišťa a kamzíka vo výške 1900 metrov nad morom. Citlivá technika musí obstáť v drsných klimatických pomeroch alpínskeho stupňa. Technicky to býva najnáročnejší prenos, pretože elektrickú energiu budú vyrábať solárne panely. Kamerový systém bude potrebné zabezpečiť elektronickými ochrannými systémami, aby sa predišlo odcudzeniu techniky, ako sa to stalo minulý rok.
Priaznivci prírody môžu naďalej sledovať živý prenos druhého hniezda bociana spod Tatier, kde bociany zahniezdili o týždeň neskôr ako ostatné páry. Tohoročný studený začiatok leta bocianov poznačil. Zo siedmich mláďat zostali dve.
Online prenosy sú prístupné na stránkach www.spravatanap.org (živá kamera), www.kukaj.sk a aj na webe envirorezortu www.enviro.gov.sk .

 

Zdroj: Správa TANAPu, Odbor komunikácie MŽP SR