Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Tlačiť Poslať stránku

Problém gudrónov v Devínskej Novej Vsi rieši aj minister P. Žiga

22.01.2013

Problémom nebezpečných gudrónov, ktorý už roky sužuje bratislavskú mestskú časť Devínska Nová Ves, sa začal zaoberať aj minister životného prostredia SR Peter Žiga. Na stretnutí so starostom Devínskej Novej Vsi Milanom Jamborom rokovali o tom, ako by sa dala skládka odstrániť.

 

Minister Žiga prisľúbil podporu niektorému z riešení problému environmentálnej záťaže aj s pomocou prostriedkov Európskej únie. "Do úvahy prichádza viacero alternatív, od úplného vyťaženia skládky až po menej finančne náročnú sanáciu bez vyťaženia odpadu," vysvetlil. Problém by sa mal riešiť cez Operačný program Životné prostredie, ktorého cieľom je sanovať environmentálne záťaže. Ministerstvo vyhlásilo výzvu na predkladanie projektov ešte v novembri minulého roka a uzatvorí ju 4. marca. K dispozícii má 48 miliónov eur. Na vyťaženie gudrónov v Devínskej Novej Vsi treba podľa odhadov starostu 10 až 12 miliónov eur. "Sme medzi projektmi, ktoré sú najďalej s prípravou. Máme už vydané právoplatné územné rozhodnutie, všetky povolenia prebehli. Z našej strany je teda už všetko pripravené, čakáme len na peniaze," podotkol. Starosta verí, že do roka sa sanácia gudrónov začne a čoskoro budú pre mestskú časť len minulosťou. Obvodný úrad životného prostredia v Bratislave už začal konanie o určení povinnej osoby. Chce takto preveriť, či pozemok s gudrónmi nepatrí súkromnej spoločnosti. Podporu z eurofondov by potom nezískal.
Nebezpečný odpad pochádza ešte z bývalej rafinérie minerálnych olejov Apollo. Do lokality Srdce ho priviezli v roku 1963 a o desať rokov ho prekryli vrstvou ílovitých zemín. Skládka v Devínskej Novej Vsi zaberá 3980 metrov štvorcových a odhaduje sa, že jej objem je 30.800 metrov kubických. Z toho je 18.000 gudrónov a 12.000 kontaminovaných zemín. Lokalita pritom patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Prípadný havarijný únik takýchto produktov by mohol spôsobiť znehodnotenie podzemných a povrchových vôd, pôd aj ohroziť zdravie človeka.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR