Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Dravce spod Tatier opäť pred kamerami

Odborníci a široká verejnosť sa oddnes môže podeliť o zážitky z pozorovania dravcov. Pracovníci rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku nainštalovali v podtatranskej prírode druhú zimnú webovú kameru. Táto kamera s vysokým rozlíšením a diaľkovým priblížením okrem dravcov v akcii ukáže aj počasie na Liptove. V scenérii môže divák vidieť pohľady na majestátny Choč. Živé prenosy z vtáčieho kŕmidla a s dravými vtákmi možno nájsť na internetovej stránke www.spravatanap.sk.

Kamera sa nachádza mimo obývanej zóny vo voľnej prírode. Dostatok pozornosti a úsilia si vyžadovalo zabezpečenie systému proti poškodeniu prípadnej krádeži – kamera stráži kameru. Pracovníci Správy TANAPu nainštalovali aj fotopasce, a to nielen pre hrozbu odcudzenia alebo poškodenia techniky, ale aj pre možné pytliactvo.

Pred kamerou je nainštalovaná kŕmna plošina ukotvená lankami, aby vydržala aj silné nápory vetra. Návnadu používanú pre dravce zozbierali pracovníci Správy TANAPu z úhynov zveriny na cestných komunikáciách, ktoré boli do začiatku projektu uskladnené v mraziacich boxoch. Sponzorom celého projektu je súkromná spoločnosť v oblasti informačných technológií.

Zdroj: Odbor komunikácie MŽP SR