Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Začína sa unikátny projekt sledovania orla krikľavého

V stredu 14. augusta začína Správa TANAP-u v spolupráci so spoločnosťou Slovenské elektrárne realizovať nový unikátny projekt. On-line bude sledovať pohyb jedinca orla krikľavého v lokalite jeho hniezdiska a následne jeho cestu na zimovisko do juhovýchodnej Afriky i jeho návrat späť na Slovensko.

Pracovníci Správy TANAP-u odchytia dospelého orla krikľavého, ktorému pomocou tenkých popruhov pripevnia na chrbát miniatúrnu vysielačku. Signál z nej bude určovať polohu orla. Správy budú prichádzať pravidelne v určených intervaloch a aktuálnu polohu orla budú zaznamenávať pomocou súradníc v mapách. Celú akciu musia pracovníci Správy TANAP-u zvládnuť čo najrýchlejšie, aby rodinku orlov vyrušovali čo najmenej.

Približne v polovici septembra sa orly vydajú na každoročnú dlhú púť do ďalekých zimovísk v juhovýchodnej Afrike. Na tejto púti ich tak pomocou vysielačky budeme môcť prvýkrát spoločne sledovať.

Projekt realizuje Správa TANAP-u a Slovenské elektrárne, a.s., člen skupiny Enel, ktoré sú v rámci programu Energia pre prírodu dlhodobým partnerom TANAP-u.

Správa TANAP-u, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: Stanislav Harvančík