Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Výstavba Banského múzea v Handlovej pokračuje

Po takmer dvojročnej pauze sa začali opäť stavebné práce v bývalom banskom hoteli v Handlovej. Budúci rok by tu už mala sídliť muzeálna expozitúra uhoľného baníctva v rámci Slovenského banského múzea (SBM) so sídlom v Banskej Štiavnici. Súčasne bude prvou expozitúrou mimo hlavného sídla múzea. Podstatnú časť stavebných prác by mali dokončiť v tomto roku a otvorenie múzea je naplánované na jeseň budúceho roka. Zriaďovateľom expozitúry je Ministerstvo životného prostredia SR. Prísľub, že múzeum dokončia, dal koncom marca tohto roka v Handlovej minister životného prostredia Peter Žiga.

"Práce sa začali v máji tohto roku, a to vďaka prideleniu kapitálového transferu zo strany Ministerstva životného prostredia SR. Keďže do objektu zatekalo, opravila sa strecha, osadili sa zvody a žľaby na odtok vody, zateplila sa polovica fasády aj s definitívnou farebnou úpravou," spresnil stavebné práce riaditeľ Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici Jozef Labuda s tým, že SBM teraz v spolupráci s ministerstvom životného prostredia rieši otázku finančného zabezpečenia ďalších stavebných prác na ich ukončenie.

V roku 2014 plánuje SBM v spolupráci s Hornonitrianskymi baňami Prievidza inštalovať zbierky, vitríny, postery. "Prvých návštevníkov by sme teda radi privítali na jeseň budúceho roka," dodal riaditeľ SBM.


V suteréne múzea by mala vzniknúť aj malá simulovaná baňa. "Skúsení baníci nám pomôžu pri vytváraní uvedeného priestoru, ale i ďalších. Chceme totiž aj na tomto neveľkom priestore vytvoriť zážitkovú expozíciu zameranú najmä na interaktivitu so školskou mládežou," vysvetlil Labuda.


Zriadenie muzeálnej expozitúry uhoľného baníctva v Handlovej nariadila vláda SR vtedajšiemu Ministerstvu životného prostredia SR ešte v roku 2009. V tom istom roku sa v budove hotela začali aj rekonštrukčné práce, neskôr sa pre hospodársku krízu zastavili. V roku 2009 sa investičné náklady na expozitúru odhadovali na vyše 400-tisíc eur.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR