Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Vo Vysokých Tatrách sčítavali turistov

Najnavštevovanejším miestom v Tatranskom národnom parku je už tradične Skalnaté Pleso. Potvrdilo to tohtoročné sčítanie turistov, ktoré vykonala Správa TANAP-u spoločne so Štátnymi lesmi SR. V stredu, 7. augusta 2013 bolo vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku približne 17-tisíc turistov. V jeden deň bolo pod Lomnickým štítom viac ako 3360 turistov prichádzajúcich zväčša z Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Sčítanie sa uskutočnilo na tradičných lokalitách, ktoré predstavujú vstupné turistické chodníky do jednotlivých dolín, vysokohorské chaty, vrcholy a podobne. Správa TANAP-u, ako po minulé roky, aj v roku 2013 zabezpečovala sčítanie v liptovskej časti Západných Tatier, v oblasti od Kamenistej doliny až po Babky. Tohoročné sčítanie potvrdilo pravidelne sa opakujúci fakt, že práve liptovská časť TANAP-u je najmenej navštevovanou oblasťou národného parku.

ŠL TANAP-u zaznamenali najviac turistov počas letného sčítania v roku 1981, kedy do Tatier za jeden deň prišlo viac ako 26-tisíc turistov. Sčítanie sa organizuje pravidelne už od roku 1972 a jeho výsledky slúžia predovšetkým pre určenie záťaže územia národného parku.

Odbor komunikácie MŽP SR, Správa TANAP-u, TASR