Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Minister Peter Žiga sfáral v novom úseku bane v Handlovej

Hornonitrianske bane Prievidza dnes, 30. augusta 2013 spustili ťažbu v novom úseku bane Handlová. Prvé pracovisko v 12. poli otvoril premiér Robert Fico spoločne s ministrom životného prostredia Petrom Žigom. Vďaka novej ťažbe uhlia si svoju prácu zachová viac ako 600 baníkov, ktorí sa sem postupne presunú po skončení prevádzky vo Východnej šachte. Ťažobné pole s očakávanou kapacitou 2,9 mil. ton hnedého uhlia by mali prevádzkovať minimálne desať rokov.

Projektové a investičné práce na príprave 12. poľa sa začali v máji 2009. Pre sprístupnenie uhoľných zásob bolo potrebné doposiaľ vyraziť 3 701 metrov banských diel. Celkové náklady na otvorenie úseku sú zhruba 13,8 mil. eur. Preinvestovaných už bolo vyše 10,6 mil. eur. Ide pritom o investíciu baní. Bane pri otváraní nového úseku mysleli aj na bezpečnosť svojich zamestnancov. Pri razení základných banských diel a pri príprave stenového porubu robili vrtný prieskum. Podľa riaditeľa Hornonitrianskych baní Prievidza Petera Čičmanca, skladba nadložia je priaznivá a hydrogeologickú situáciu majú pod kontrolou. Prvé pracovisko v novej ťažobnej kapacite leží 550 metrov pod povrchom zeme. Rozbieha ho kolektív stenárov vedený prvým predákom Ferdinandom Laštiakom. Kolektív pracuje v trojzmennej nepretržitej prevádzke.

Hornonitrianske bane Prievidza sú najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou spoločnosťou na Slovensku. Uhlie ťažia v troch ťažobných úsekoch - v bani Cigeľ, v bani Handlová a v bani Nováky. V tomto roku plánujú vyťažiť 2 130 000 ton uhlia. V skupine Hornonitrianskych baní Prievidza poskytujú pracovnú príležitosť asi 4 200 zamestnancom.

Zdroj: SITA, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: Hornonitrianske bane Prievidza, a.s.